اقتصاد سیاسی ایران 2

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

ضمیمه ها

آرشیو

جزئیات گزارش کمیسیون ویژه مجلس درباره نوسانات نرخ ارز

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس در گزارشی ویژه ضمن ارائه 4 راهکار و 12 سیاست پشتیبان برای تثبیت وضعیت اقتصادی به ویژه در بخش ارز خواستار جلوگیری از تصمیمات "خلق‌الساعه" اقتصادی شد و اعلام کرد: بانک مرکزی برنامه مدون، باثبات و از پیش تعیین شده‌ای برای مقابله با حوادث و اتفاقات پیش رو نداشت و خود نیز به بی‌ثباتی و بی اعتمادی بازار دامن زد.

به گزارش خبرنگار مهر، متن کامل گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی نظارت بر اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی ریشه ها و پیامدهای بی ثباتی نرخ ارز و ارائه راه کارهای مقابله با آن در قالب اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی بر اساس ماده(49) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

ادامه مطلب

مشروح بیست و دومین نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران/ جزئیات توافق ارزی دولت با صادرکنندگان

در نشست فعالان اقتصادی در اتاق تهران جزییات تازه ای از توافق دولت و بخش خصوصی در مورد ارز حاصل از صادرات و چگونگی قرار گرفتن آن در چرخه تجاری کشور بیان شد. در بیست و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران که صبح امروز آغاز شد، موضوع ارز حاصل از صادرات بار دیگر به بحث اصلی نشست فعالان اقتصادی تبدیل شد. در جلسه گذشته هیات نمایندگان اتاق تهران، فعالان اقتصادی به بحث در این زمینه پرداختند و چارچوب اصلی چگونگی مدیریت ارز حاصل از صادرات را تعیین کردند. پس از آن نشست، نمایندگان بخش خصوصی و تشکل ها طی جلساتی با حضور معاون اول رییس جمهور به تصمیمات تازه ای در این رابطه رسیدند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، یحیی آل اسحاق در نشست صبح امروز با اشاره به برگزاری چندین نشست مشترک میان دولت و بخش خصوصی بر سر ارز حاصل از صادرات، تعامل دو طرف را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این الگو اگر در جامعه شکل بگیرد که دولت پیش از هر تصمیم گیری در حوزه اقتصاد کشور با بخش خصوصی و دست اندرکاران این بخش وارد مشورت شود و با جمع بندی آرا و نظرات فعالان اقتصادی تصمیم گیری های خود را مصوب کند، مشکلات اقتصادی به راحتی از سر راه برداشته می شود.
او اظهار امیدواری کرد که با تصویب فرایند چگونگی به کار گیری ارز حاصل از صادرات ، در امر تجارت و اقتصاد کشور گره گشایی شود.

ادامه مطلب

منتظر افت شدید نرخ ارز و دلار 1500 تومانی باشید/ عمر تحریم‌ها 4 ماه

یک اقتصاددان با تحلیل شرایط و اوضاع اقتصادی موجود پیش‌بینی کرد: به زودی قیمت دلار با سقوط شدید مواجه شده و به 1500 تومان می رسد. 

محمد حسین ادیب عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان با ترسیم دو سناریو برای وضعیت نرخ ارز در ایران، بر این باور است که مبتنی بر سناریوی اول صادرات نفت افزایش یافته و دلار به حدود 1500 تومان سقوط خواهد کرد و در میان قربانیان بسیاری از بازیگران حوزه ارز خواهد گرفت. مشروح نظرات این استاد دانشگاه و دیدگاه او در خصوص این سناریو و سناریو دوم را در ادامه بخوانید.

* نرخ ارز بالای 3000 تومان در بخش انرژی کشور قابل اعمال نیست

فارس: شما بر این باورید که نرخ ارز بالای 3000 تومان در بخش انرژی کشور قابل اعمال نیست؛ چرا؟

ادیب: نرخ ارز بالای 3000 تومان در بخش انرژی کشور قابل اعمال نیست و اقتصاد ایران نرخ ارز بالای 3000 تومان را در حوزه انرژی پس خواهد زد.

ارزش حاملهای انرژی مصرفی در داخل حدود 130 میلیارد دلار است با لحاظ کردن محاسبه گاز مصرفی براساس معادل قیمت حرارتی نفت، با دلار 1226 تومان ارزش حاملهای انرژی در داخل 359 هزار میلیارد تومان است.

در وضع موجود ارزش فروش حاملهای انرژی در داخل و یا قیمتی که اقتصاد بابت حاملهای انرژی پرداخت می کند حدود 40 هزار میلیارد تومان است. به عبارت دیگر 119 هزار میلیارد تومان یارانه انرژی پرداخت می شود. اما با دلار 3 هزار و 200 تومان ارزش حاملهای انرژی 439 هزار میلیارد تومان و یارانه انرژی حدود 400 هزار میلیارد تومان است. با دلار 3هزار و 200 تومان قیمت یک لیتر بنزین باید 2هزار و 400 تومان باشد و به صورت بسیار صریح اقتصاد ایران در بخش انرژی قابل انطباق با دلار بیش از 3هزار تومان نیست.

ادامه مطلب

متن کامل نامه رئیس قوه قضائیه در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور

آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه با ارسال نامه‌ای به موارد مندرج در نامه اخیر رئیس‌جمهور پاسخ داد. به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه متن کامل پاسخ رییس قوه قضاییه به شرح زیر است:

دکتر محمود احمدی‌نژاد 

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

بعد از سلام، نامه مورخه 1/8/91 شما را همزمان با انتشار آن در رسانه‌ها، دریافت نمودم. بسیار متأسّفم که در شرایط خاص کنونی و پس از رهنمودهای مقام معظم رهبری دائر بر ضرورت حفظ آرامش و وحدت و توجه به مشکلات مردم، شاهد چنین مکاتبات رسانه‌ای هستیم. از باب انجام وظیفه و تنویر افکار عمومی و دفاع از قانون اساسی و حقوق عامه و جلوگیری از انحرافات و قانون‌گریزی‌ها ناچار از توضیحات زیر می‌باشم و همانطور که در نامه محرمانه گفته‌ام: این سطور را می‌نگارم تا در ذاکره تاریخ بماند.

1 - مدّت مدیدی است که در مقابل حملات غیرمنطقی و غیرقانونی و نسبت‌های خلاف واقع شما به قوه قضائیه و مسئولان آن، سکوت اختیار کرده‌ام. مبنای این سکوت رعایت مصالح نظام و تبعیّت از فرامین مقام معظم رهبری در عدم تقابل مسئولان و خصوصاً سران قواست. لذا پاسخ نامه اوّل را به صورت «خیلی محرمانه» ارسال داشتم تا این مصلحت اهم را رعایت کرده باشم. متأسفانه شما به بهانه «حقوق اساسی ملت» نامه دومتان را نیز رسانه‌ای کرده‌اید که علاوه بر سخنان نادرست، نسبت‌های ناروا و خلاف واقع بسیاری در آن مطرح کرده‌اید. سکوت بر این نسبت‌های خلاف واقع ممکن است پاره‌ای اذهان را ره زند که شاید واقع امر همین است که می‌گویید.

ادامه مطلب

متن کامل گزارش تفریغ بودجه سال 89

به گزارش فارس، متن کامل گزارش تفریغ بودجه سال 1389 که قرار است در صحن علنی مجلس  قرائت شود به شرح ذیل است:

*مقدمه

گزارش تفریغ بودجه سال 1389 به عنوان بیست و دومین گزارش تفریغ بودجه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تهیه و پس از تصویب در هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور در اجرای قسمت اخیر اصل 55 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

این گزارش با هدف ارزیابی ایفای مسئولیت پاسخگویی مالی و عملیاتی بخش عمومی از نظر رعایت قوانین و مقررات و محدودیت‌های بودجه‌ای و همچنین کارآیی، اثربخشی و صرفه اقتصادی فعالیت‌های انجام شده توسط دستگاه‌های اجرایی استفاده کننده از بودجه کل کشور تهیه شده که خلاصه‌ای از آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.

فرآیند تدوین گزارش تفریغ بودجه

بر اساس ماده 104 قانون محاسبات عمومی، دیوان محاسبات کشور مکلف است مطابق اصل 55 قانون اساسی با بررسی‌ حساب‌ها و اسناد و مدارک و تطبیق با صورتحساب عملکرد سالانه بودجه کل کشور نسبت به تهیه تفریغ بودجه سالانه اقدام و هر سال گزارش تفریغ بودجه سال قبل را به انضمام نظرات خود به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند.

ادامه مطلب

مشروح سخنان رئیس مجلس در دانشگاه علم و صنعت

رئیس مجلس در نشست خود با دانشجویان اظهار داشت: باید بین اختلاف نظر و سایش‌‌های سیاسی فرق قائل بود، ممکن است بین قوای مختلف اختلاف نظر وجود داشته باشد ولی بن‌بستی در کشور نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز با حضور در مراسم پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه علم و صنعت که در محل سالن شهید بهرامی این دانشگاه برگزار شد، در سخنان ابتدایی خود اظهار داشت: برای من افتخار است که خدمت شما دانشگاهیان، دقایقی به بحث بنشینیم که برای کشور مفید باشد مخصوصا در شرایط خاصی که اکنون قرار داریم. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس علی لاریجانی افزود: گفته شد که دانشگاه علم و صنعت در عرصه علمی صعود کرده و در بعضی رشته‌ها اول و در بعضی رشته‌ها دوم شده است که این امر مایه خوشبختی است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: وضعیت فعلی کشور ما هم برای مسئولان و هم برای شما نخبگان که حوادث را رصد می‌کنید، پراهمیت است؛ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، رفتار ماجراجویانه غرب و آمریکا در قبال ایران از مختصات خاصی برخوردار شده است. جنگ 8 ساله بعد از پیروزی انقلاب بر ما تحمیل شد و درست است که صدام این جنگ را علیه ایران انجام داد اما همان زمان هم اخباری وجود داشت که پشت صحنه این جنگ، آمریکایی‌ها هم حضور دارند.

 

ادامه مطلب

آخرین مطالب

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic