اقتصاد سیاسی ایران 2

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

ضمیمه ها

آرشیو

نگاهی به برنامه‌های توسعه‌ اقتصادی ایران

حسین عبده تبریزی

در جست‌وجوی دنیایی امن، با‌ثبات و پایدار، کشورهای در حال توسعه می‌کوشند ظرفیت‌های انسانی، نهادی و زیرساختی خود را توسعه دهند. بدین منظور، به برنامه توسعه مستحکمی نیازمند هستند که اقتصاد و کیفیت زندگی مردم را به طور کارآمدی ارتقا دهد. برنامه‌ریزان اقتصاد کشور در فردای انقلاب اسلامی با چالش‌ها، پیچیدگی‌ها و گزینه‌های متعدد مواجه بودند.

به‌رغم رشد اقتصادی دهه‌های 40 و 50، آنان معتقد بودند که مشکلات عمیق فقر، ناعدالتی و نابسامانی اجتماعی را باید از چهره ایران اسلامی زدود. بر این باور بودند که هرچند فنون و نهادهای برنامه‌ریزی رسمی برگرفته از کشورهای صنعتی مفید بودند، اما برای حل مشکلات پیش‌روی جماعات و کارگزاران درون کشورهای در حال توسعه ناکافی بودند. پس، آستین‌ها را بالا زدند تا با چالش‌های گوناگون روبه‌رو‌ شوند و تغییرات مثبت و پیشرو را باعث شوند. به‌زودی دریافتند که پاسخگویی به نیازهای متنوع با توجه به منابع محدود کشور دشوار است.

با توجه به غلبه اندیشه‌های انقلابی و بروز جنگ، برنامه‌ریزی باید در شرایط بی‌اطمینانی انجام می‌شد و در آن چارچوب، تعریف نقش کارگزاران اقتصادی، نهادها، جامعه مدنی و کنشگران عرصه اجتماع و اقتصاد آسان نبود. برنامه‌ریزان در ارائه معرفت‌شناسی‌های گوناگون توسعه و برنامه‌ریزی می‌خواستند راه‌حل‌های بومی خود را عرضه کنند و نظریه‌های برنامه‌ریزی خود را با عمل و واقعیت‌های جامعه ایرانی پیوند بزنند. در پاسخگویی به نیازها و انتظارات ناشی از توسعه، برنامه‌ریزان ‌باید رابطه متقابل پیچیده مابین ابعاد نهادی، فرهنگی، سیاسی و محیطی توسعه را می‌شناختند. مضمون محوری این شناخت آن بود که ساختار نظام برنامه‌ریزی و موفقیت آن جهت ایجاد نتایج قابل قبول تا حد زیادی به زمینه و بسترهای اقتصادی، نهادی و فرهنگی خود جامعه ایرانی برمی‌گشت.

ادامه مطلب

مشروح نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه - دوشنبه 24 مهر

سخنگوی قوه قضاییه در سی ‌و هفتمین نشست خبری خود درباره آزادی زنوزی، دستگیری اخلالگران بازار سکه و ارز، ارتباط مهدی هاشمی با خانواده‌اش و تبرئه شدن پورمحمدی توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش خبرنگار قضایی فارس، عصر امروز سی‌وهفتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه در محل دفتر وی با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار شد. در این نشست بیش از 20 نفر از خبرنگاران سوالات خود را از دادستان کل کشور پرسیدند و محسنی اژه‌ای خود نیز درباره اخلال در بازار سکه و ارز توضیحاتی ارائه کرد. در زیر مشروح این نشست 120 دقیقه‌ای را می‌خوانید.

ادامه مطلب

خودروها چقدر گران شدند؟ (جدول قیمت‌های جدید)

سناریوی افزایش قیمت خودرو روز گذشته با اعلام قیمت‌های مصوب کمیته قیمت‌گذاری، بالاخره نهایی شد.

طی دو ماه گذشته با تشدید بحران مالی خودروسازان و به دنبال آن عدم عرضه خودرو به بازار، زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش دوباره قیمت‌ها به گوش می‌رسید، این در حالی است که خودروهای داخلی یک بار نیز در اردیبهشت‌ماه سال‌جاری مشمول افزایش قیمت شدند.

هفته گذشته کمیته قیمت‌گذاری خودرو با توجه به اسناد و مدارکی که خودروسازان بابت افزایش هزینه‌های تولید ارائه کردند، تشکیل جلسه داد و با درخواست افزایش قیمت‌ها موافقت کرد.

این در حالی است که نتیجه جلسه مذکور پس از گذشت یک هفته، یکشنبه شب در سکوت خبری سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و همچنین خودروسازان روی سایت فروش خودروسازان قرار گرفت.

براساس قیمت‌های مصوب، محصولات شرکت ایران خودرو بین 9 تا 31 درصد مشمول افزایش قیمت شده‌اند؛ این در حالی است که افزایش قیمت خودروهای سایپا بین 14 تا 23 درصد بوده است.

خودروی گرند ویتارا با 31 درصد افزایش قیمت رکوردار خودروهایی است که مشمول مصوبه کمیته خودرو بوده‌اند.

از بین محصولات ایران خودرو پژو 405 دوگانه سوز کمترین افزایش قیمت را داشته است.اما در شرکت سایپا ماکسیما با 14 درصد و تندر E1 با 23 درصد افزایش قیمت کمترین و بیشترین رشد را تجربه کردند.

ادامه مطلب

مشروح نوزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران

نوزدهمین نشست و گردهمایی فعالان اقتصادی در اتاق تهران صبح امروز سه شنبه برگزار شد و اگرچه بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی در دستورکار نمایندگان بخش خصوصی و دولتی در اتاق تهران قرار داشت، اما سخنان و اظهارنظرهای ارزی زیادی نیز در این نشست شنیده شد. با این حال، به گفته یحیی آل اسحاق، بازار ارز و تحولات آن به زودی در یک نشست فوق العاده و غیرعلنی در اتاق تهران به بحث و بررسی گذاشته می شود.
آنطور که یحیی آل اسحاق مراسم نوزدهمین نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران را آغاز کرد، نشان می داد که در جلسه صبح امروز باید شاهد موضع گیری صریح و جدی بخش خصوصی در رابطه با اوضاع متلاطم بازار ارز باشیم. رییس اتاق تهران در ابتدای سخنان خود تصریح کرد که در شرایط کنونی، هرگونه اظهارنظر در خصوص مقوله ارز اثر آنی خود را روی این بازار خواهد گذاشت، از این رو، وی مسوولان دولتی و بخش خصوصی را به دقت در بیان نظرات و راهکارهای حل این بحران دعوت کرد.
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، یحیی آل اسحاق با بیان اینکه امروز موضوع ارز به منافع ملی و در برخی موارد، به منافع حیاتی کشور گره خورده است، به صراحت اعلام کرد که نه دولت و نه بخش خصوصی اجازه ندارد در این شرایط حساس بدون در نظر گرفتن منافع ملی، تصمیم گیری و ارائه راهکار دهد.
او همچون سخنرانی های پیش از این، تأکید کرد که کشورهای متخاصم به طور علنی با ایران وارد جنگ تمام عیار اقتصادی شده اند، از این رو شرایط پیش آمده برای بازار ارز یکی از اثار این جنگ است. به گفته رییس اتاق تهران، برخورد کشورهای غربی با اقتصاد ایران در مقوله ارز اثار منفی خود را گذاشته است.

ادامه مطلب

4 دلیل نوسان قیمت‌ ها در بازار ارز

بی‌سابقه‌ترین نوسان قیمت‌ها در بازار ارز و سکه روز گذشته موجب شد تا در ساعت 3 بعدازظهر عملا صرافان دست از کار بکشند تا خرید و فروش ارز و هیجان قیمت‌ها با تعطیلی کار صرافان متوقف شود. 

قیمت ارز و سکه بی‌محابا در حال افزایش بود و قیمت‌های تازه افزایش کم نظیری را ثبت کرد و انتظار برای شتاب بیشتر قیمت، بازار را فراگرفت، اما مقامات مسوول در تازه‌ترین اظهارات اعلام کرده‌اند که قیمت‌ها به تدریج کاهش می‌یابد. با گذشت عملا 7 روز کاری از راه‌اندازی رسمی مرکز مبادلات ارزی توسط بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، قیمت تعیین شده برای دلار در این مرکز از قیمت هفته گذشته دلار در بازار آزاد نیز 132 تومان جلوتر افتاده است. روز دوشنبه هفته قبل قیمت هر دلار در بازار آزاد 2540 تومان بود. در حالی که در این مرکز قیمت دلار 2404 تومان تعیین شد.

روز گذشته پس از 7 روز کاری فعالیت، قیمت دلار این مرکز 2672 تومان تعیین شد که نسبت به روز یکشنبه بیش از 225 تومان افزایش ثبت کرده است. همزمان در بازار قیمت دلار و سایر ارزها و همچنین سکه و طلا افزایش بی‌سابقه خود را به ثبت رساندند. دلار دیروز تا ساعت 3 بعدازظهر 3450 تومان ادعا شد. که البته هیچ یک از صرافان خرید و فروشی انجام نداده و منتظر تعدیل یا تثبیت قیمت باقی ماندند. قیمت 3450 تومانی برای دلار در حالی بود که ارقام از تابلوها رخت بربست و به اصطلاح تابلوها خاموش شد. دلار درروز گذشته برای دقایقی بر نرخ 3300 تومان ثابت مانده بود.

ادامه مطلب

مشروح نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه - دوشنبه 10 مهر

 در سی‌ و ششمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه درباره برخورد جدی با اخلالگران بازار ارز، اجرای حکم قطعی علی اکبر جوانفکر و همچنین نظر مشورتی اژه‌ای درباره برگشتن مهدی هاشمی به کشور مطالبی مطرح شد.

به گزارش فارس سی‌وششمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه بعد از ظهر امروز در حالی برگزار شد که محسنی اژه‌ای با دستی پر از خبر نسبت به برخی از مسائل روز کشور به میان خبرنگاران آمده بود. در زیر مشروح این جلسه 85 دقیقه‌ای را می‌خوانید:

ادامه مطلب

نامه سرگشاده شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران به رئیس جمهور

شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور 14نکته و پیشنهاد برای حل معضل بازار ارز و تورم افسارگسیخته حاصل از آن مطرح و خواستار عکس العمل سریع دولت برای تکرار نشدن تجربه تلخ سیاست تعدیل سال 74 شد.

در نامه سرگشاده شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور که به امضای مرتضی فیروزآبادی رئیس این شبکه رسیده، آمده است: شرایط خطیر اقتصادی کشور به ویژه در حوزه افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش تورم عمومی کشور، ما را برآن داشت تا جهت برون رفت از وضعیت موجود اقتصادی نکات زیر را به همراه پیشنهادهای مربوطه خدمتتان ارائه نماییم. قابل ذکر است اتفاقات اخیر یادآور عملکرد بانک مرکزی و سیاست های تعدیل در سال های 73 و 74 است.

به گزارش فارس، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

 

ادامه مطلب

وقتی نقدینگی ساز مخالف می‌زند

یحیی آل اسحاق*
اگر بخواهیم كه ساده وارد بحث شویم، باید بگوییم كه اقتصاد و بخش تولید برآیند فعالیت حوزه‌های مختلف هستند. به همین دلیل هم توسعه و تولید ملی را باید مستلزم هدایت همه عوامل موثر در راستای این هدف دانست. تولید ملی تحت تاثیر عوامل داخلی همچون فضای كسب و كار، قانونگذاری، پشتیبانی مالی و امنیت اقتصادی است. در این بخش قوای مجریه، مقننه و قضاییه به‌طور جدی تاثیرگذار هستند. عوامل خارجی نیز شامل روابط بین‌الملل، روابط پولی، روابط بانكی، صادرات و واردات، نظامات عمومی بین‌المللی است كه در سرنوشت تولید نقش دارد. 
هماهنگی و مدیریت همه عوامل موثر در تولید برای توسعه آن ضروری است. این هماهنگی در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود. برای افزایش تولید ملی باید با آن واقعی برخورد كرد كه لازمه‌اش ایجاد نظام مدیریتی تولید ملی در جایی است كه تاثیرگذار باشد و عوامل موثر را هدایت كند، كه هنوز ایجاد نشده است. اكنون هر یك از بخش‌های كشور براساس بینش و اهمیت بخش خود در حال فعالیت هستند؛ اما بحث‌های موجود بین دولت و مجلس، دعوای مجلس و قوه قضاییه، دولت و قوه قضاییه، اختلافات در دولت، بانك مركزی، گمرك با بانك ایجاد یك مدیریت تاثیرگذار برای هماهنگی این قوا را ضروری كرده است. در حال حاضر یكی از مشكلات اقتصادی كشور عدم تعادل حجم نقدینگی با فعالیت‌های اقتصادی است.

عدم تناسب مقدار نقدینگی با وضع فعالیت‌های اقتصادی، ناهنجاری ایجاد می‌كند. مسئولان بانك مركزی هم اعلام كرده‌اند كه دغدغه اصلی بانك مركزی و شورای پول و اعتبار، حجم نقدینگی بالایی است كه در جامعه وجود دارد كه برای جمع‌آوری این نقدینگی فروش 10هزار میلیارد تومان اوراق مشاركت پیش‌بینی شده است. از سوی دیگر براساس بررسی‌های مقامات رسمی اقتصادی كشور، 70درصد از مشكلات واحدهای تولیدی، مربوط به تامین نقدینگی، سرمایه‌گذاری توسعه‌ای یا هزینه‌های جاری و پول و سرمایه در گردش است.
این‌جا دو نكته متعارض با هم وجود دارد. زیاد بودن نقدینگی كشور و نبود نقدینگی در بخش تولید. هر دو حرف درست است و اختلافی در آن نیست؛ بلكه مسئله چگونگی هدایت این نقدینگی به بخش تولید است. نقدینگی موجود به بخش تولید هدایت نمی‌شود؛ زیرا بازدهی اقتصادی فعالیت‌های كوتاه‌مدت، خدماتی و سفته‌بازی در بازارهای مالی و بازی با پول، سودآورتر است تا بازی با بخش تولید واقعی.
وقتی هزینه‌های پول روی 20، 25 و بعضاً 30درصد است و درآمدهای حاصل از تولید 7 تا 12درصد، این دو رشته فعالیت اتوماتیك‌وار نقدینگی را به فعالیت‌های كوتاه‌مدت مالی و سفته‌بازی سوق می‌دهد و در نهایت بخش تولید دست خالی می‌ماند و این مشكل بیش‌از هر عامل و بخش دیگری به نظام مدیریت بخش اقتصادی، مالی و بانكی كشور باز می‌‌گردد.

*رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران

ارزیابی بازار ارز پس از مركز مبادلات ارزی

دکتر فرخ قبادی
طی هفته‌های اخیر، گزارش‌های متفاوتی در مورد تخصیص ارز به نرخ‌های مختلف برای واردات در رسانه‌ها منعکس ‌شد که ظاهرا نشان از برخی اختلاف‌نظرها در میان مسوولان دولت و بانک مرکزی داشت.

دست آخر مقرر شد که واردات کالاهای اساسی (آن دسته از کالاها که از اولویت 1 و 2 برخوردار بودند) با «نرخ مرجع» (1226 تومانی) صورت گیرد و ارز مورد نیاز برای بقیه کالاها، به ترتیب اولویت و به تدریج – و البته با توجه به امکانات ارزی – به نرخی معادل 2 درصد کمتر از نرخ بازار آزاد در اختیار واردکنندگان قرار گیرد.

در پی این تصمیم، محلی در وزارت صنایع راه‌اندازی شد که «مرکز مبادلات ارزی» نام گرفت. در نخستین روز گشایش این مرکز (دوشنبه سوم مهر ماه)، قیمت دلار برای کالاهای گروه 3، مبلغ 2404 تومان تعیین شد که حدودا 2 درصد از نرخ بازار آزاد در روز یکشنبه پائین‌تر بود. (مسوولان مرکز، بهای دلار در روز قبل از گشایش را 2453 تومان تخمین زده بودند).
اما در طول نخستین روز عملکرد این مرکز، نرخ ارز در بازار آزاد رو به صعود گذاشت و با 50 تومان افزایش به 2505 تومان رسید. روز بعد (سه‌شنبه 4 مهر ماه) مسوولان «پنجره مبادلات ارزی» نرخ دلار را 2362 تومان اعلام کردند که بیش از 5 درصد کمتر از نرخ دلار آزاد در روز قبل بود (ظاهرا به علت کسر کارمزد صرافان، از میانگین نرخ بازار آزاد که توسط «کانون صرافان» اعلام می‌شود). در همان روز معاون بانک مرکزی اظهار كرد که «از امروز اولویت‌های سوم تا پنجم می‌توانند از ارز موجود استفاده کنند» و اظهار امیدواری کرد که با عرضه بیشتر ارز، نیاز سایر گروه‌ها نیز برآورده شود.
با این همه در روز دوم کار «مرکز مبادلات ارزی» نیز نرخ ارز در بازار آزاد رو به افزایش گذاشت و با آهنگی سریع خود را به 2600 تومان رساند. در ساعات بعد از ظهر نرخ دلار حتی به 2655 تومان هم رسید، هرچند که در پایان روز پایین آمد و در حول و حوش 2600 تومان متوقف شد.
در روزهای سوم (چهارشنبه) و چهارم (پنج‌شنبه) نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزی به ترتیب 2386 تومان و 2/2397 تومان تعیین شد که در هر دو مورد با نرخ بازار آزاد تفاوت قابل توجهی داشتند، اما باز هم دلار آزاد به روند صعودی خود ادامه داد. در روز چهارشنبه دلار در بازار آزاد به 2640 تومان و در روز پنج‌شنبه به 2680 تومان رسید. بنا بر برخی منابع روز پنج‌شنبه دلار مرز 2700 تومان را هم درنوردید.

ادامه مطلب

مشروح اظهارات محمدباقر قالیباف در برنامه دیروز، امروز،‌ فردا

شهردار تهران در برنامه برنامه «دیروز، امروز، فردا» گفت:« امروز مشکل اصلی ما مشکل اقتصادی است که ریشه در مدیریت  غلط و اشتباه دارد.»

محمدباقر قالیباف که به مناسبت هفته دفاع مقدس مهمان برنامه «دیروز، امروز، فردا» بود، با شرح مشکلات امروز جامعه در حوزه اقتصاد تاکید کرد:« ما به چه می­گوییم دزدی؟ یک نوع دزدی، دزدی 3 هزار میلیارد تومانی است که واقعا جای تاسف دارد و توقع مردم برخورد در این زمینه است. ولی به نظرم دزدی دیگری هم وجود دارد که بدتر از نوع اول است. آن هم این است که بنده که بیت المال را در دست دارم شخصی برای آن تصمیم بگیرم. نه اینکه برای خودم خرج کنم، نه، بلکه شخصا و برخلاف ضوابط برایش تصمیم بگیرم و آن را خرج کنم.ما نباید بر خرد جمعی، قانون و حرمت انسان­ها پا بگذاریم و از آنها بگذریم. قانون ولو غلط را همه باید اجرا کنند. اما متاسفانه امروز ما در این زمینه دچار مشکل هستیم.»

گزیده اظهارات شهردار تهران به این شرح است:

ادامه مطلب

 
  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
 

آخرین مطالب

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic