اقتصاد سیاسی ایران 2

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

ضمیمه ها

آرشیو

مشروح اظهارات رئیس جمهور در نشست خبری سه شنبه (بخش دوم)
 
حرفی نمیزنم كه دخالت در انتخابات آمریكا باشد
در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، خبرنگار روزنامه ایران‌دیلی پرسش خود را اینگونه مطرح كرد كه "آیا پیش‌بینی می‌كنید كه پس از انتخابات آینده آمریكا تغییری چه مثبت و چه منفی در میان دو كشور ایجاد شود؟"

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش گفت: در آمریكا راجع به انتخابات این كشور زیاد سوال كردند ولی من اظهارنظری نكردم. دلیلش این است كه نمی‌خواهم حرفی بزنم كه به نوعی تلاش برای تاثیرگذاری در انتخابات آمریكا محسوب شود اما فكر می‌كنم حتما شرایط میان ایران و آمریكا نمی‌تواند ادامه بیابد، زیرا دولت‌های متوالی آمریكا از این شرایط دارند ضرر می‌كنند.

آنها مجبورند تجدیدنظر كنند. راهی جز تجدیدنظر وجود ندارد و معلوم است كه درگیری با ایران سودی نداشته است.

وی افزود: من نمی‌گویم كه ما سود كرده‌ایم، اما آنكه بیشتر ضرر كرده، طرف آمریكایی است. اكنون در میان صاحبنظران و بسیاری از سیاستمداران آمریكا مساله تجدیدنظر مطرح است. 33 سال علیه ایران بوده‌اند. چه چیزی به دست آورده‌اند؟ این سوال اكنون به طور جدی مطرح است.

خبرنگار روزنامه ماینی‌چی ژاپن نیز از احمدی‌نژاد سوال كرد كه "با توجه به انتخابات آینده در ایران، آیا دستگیری مشاور مطبوعاتی رییس‌جمهور برای اعمال نوعی فشار به دولت است؟" كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: ما هفت سال است كه در فشار هستیم و در این دو سال اخیر بیشتر بوده است. ما عادت كرده‌ایم كه در فشار زندگی كنیم.

دستگیری جوانفكر به نفع كشور نیست
خبرنگار ماینی‌چی ژاپن در راستای تكمیل پرسش خود یادآور شد: آیا این فشار از سوی جناح خاصی است؟ كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: من چنین برداشتی ندارم.

خبرنگار از رییس‌جمهور پرسید پس برداشت شما چیست؟ كه رییس‌جمهور پاسخ داد: برداشت من غیر از برداشت شما است. ما فكر می‌كنیم حق آقای جوانفكر نیست.

فكر نمی‌كنیم كه این دستگیری به نفع كشور باشد. نه اینكه مساوات افراد را در برابر قانون نقض می‌كنیم، هرگز اینگونه نیست. حرف جوانفكر هرگز توهین به رهبری نبوده است.

مجله خاتون، مجله خلاف شرعی نیست. نظرات در این زمینه متفاوت است. دستگاه قضایی موظف است نظرات رهبری را در احكام شرعی بگیرد.

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه اطلاعات مبنی بر اینكه "به دلیل مشكلات اقتصادی كشور متاسفانه برخی از كارخانجات با مشكلاتی مواجه شده‌اند كه این موجب شده حقوق برخی از كارگران ماه‌ها به تعویق بیفتد یا برخی اخراج شوند.

برنامه دولت در این راستا چیست؟" گفت: بالاخره در این فشارها، تلاطم‌ها و سروصداهایی كه می‌شود، بخش‌های واقعی اقتصاد تحت فشار قرار می‌گیرند. صرفنظر از اینكه این فشار مبتنی بر شرایط واقعی اقتصادی است یا جنگ روانی.

وی افزود: برخی در تهیه مواد اولیه مشكل دارند و برخی در برگرداندن بدهی‌های بانكی و برخی هم نقدینگی برای سرمایه در گردش، كم دارند. دولت كارگروهی را برای حمایت از صنعت، تشكیل داده است. تلاش می‌كنیم كه كمك كنیم.

بسیاری از كارگاه‌ها نیز تاكنون مراجعه كرده‌اند و این كارگروه كمك‌های بسیار خوبی انجام داده است؛ نه اینكه در حد انتظار، بلكه كمك كردند تا آنها بتوانند كار خود را ادامه دهند.

به جای استیضاح وزیر ورزش، به او كمك كنند
رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود با رسانه‌ها، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران ورزشی در رابطه با نامه‌نگاری‌های نهادهای بین‌المللی برای تعلیق ورزش ایران و بحث استیضاح وزیر ورزش گفت: استیضاح حق قانونی مجلس است و نباید در این هیچ خدشه‌ای وارد شود.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه "اكثریت قاطع نمایندگان دلسوز و كمك دولت هستند"، تصریح كرد: فكر نمی‌كنم این طرح متعلق به اكثریت مجلس باشد چون دو سال قبل وقتی در چین المپیك آسیایی در المپیك و پارالمپیك مقام خوبی آوردیم عده‌ای جلو افتادند كه سازمان ورزش را بر هم بزنند حالا هم كه پیروزی‌های المپیك به دست آمده است، وزیر استیضاح می‌شود.

البته حق مجلس است و ما هم حاضر می‌شویم و پاسخ‌های لازم را می‌دهیم و تصمیم‌گیری با مجلس خواهد بود و ما احترام می‌گذاریم.

وی با اشاره به اینكه "ورزش امروز كشور بیش از اینكه مورد سوال قرار گیرد نیازمند پشتیبانی ماست"، خاطرنشان كرد:‌ ما به عنوان حكومت و من به عنوان رییس‌جمهور هیچ‌وقت نمی‌گوییم چه كسی مربی، رییس فدراسیون و یا دستیار باشد. ما باید پشتیبانی كنیم.

تیم فوتبال در آستانه مسابقات جهانی است و بازی‌های سختی پیش‌رو داریم و باید همه كمك كنند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه "من نمی‌خواستم وارد مسائل ریز شوم اما مجبور شدم وارد شوم"، توضیح داد: جوانان 25 ساله ما با هجمه‌های بسیار روبرو می‌شوند و در این صورت با چه رویی وارد زمین شوند در حالی كه باید همه به آنها كمك كنیم چون می‌خواهند پیراهن ملی‌پوش را بپوشند و در یك ورزش سنگین و میدان بزرگ تلاش كنند پس با توجه به اینكه در همه بخش‌ها اشكال وجود دارد درست نیست كه به اشكالات موجود در یك بخش حمله كنیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه "در عرصه ورزش دعوایی نیست و همه باید به هم كمك كنیم"، خاطرنشان كرد:‌ دولت، مجلس و قوه قضاییه جلسات خوبی تشكیل می‌دهند و با اتحاد دست به دست هم دهند و كشور را اداره كنند بخصوص در ورزش.

وی با اشاره به اینكه "متاسفانه ورزش ما بیشتر از حاشیه‌های ساختگی رنج می‌برد"، افزود: البته من به طور قاطع از وزیر ورزش دفاع می‌كنم چون این وزارتخانه یك سال است كه آغاز به كار كرده پس بهتر است به جای آنكه وزیر ورزش استیضاح شود ببینند چه كمكی می‌توانند به او بدهند و در این شرایط طبیعی است كه در این شرایط دیگران استفاده می‌كنند و نامه‌نگاری می‌كنند و فشار می‌آورند پس ما باید همه به هم كمك كنیم و پاسخ آنها را دهیم و به جوانان‌مان یاری دهیم.

رییس‌جمهور با بیان اینكه "ورزش ایران در آستانه شكوفایی است"، خاطرنشان كرد: دولت، مجلس، قوه قضاییه، مردم بخصوص رسانه‌ها باید كمك كنند و با توجه به اینكه نقد خوب است اما نباید مساله‌سازی كرد.

رییس‌جمهور در ادامه، در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در رابطه با وضعیت اقتصادی كه "دلار از 900 تومان به چهار هزار تومان رسیده است و این چه اقتصادی است كه با یك پیامك زیر و رو می‌شود؟" و با اشاره به صحبت‌هایی كه رییس‌جمهور در این نشست خبری خطاب به خبرگزاری فارس گفته بود و همچنین بیان اینكه "در آن روز تعطیل پیامكی با این عنوان ارسال نشده است و این حرف درستی نیست"، گفت: اقتصاد با یك پیامك زیر و رو نمی‌شود.

شما شش ماه عملكرد دوستان را روی میز بگذارید و بررسی كنید. جنگ روانی شش ماهه بوده است. من مثال زدم كه در روز تعطیل به طور وسیع پیامك منتشر شده است. این گزارش رسمی وزارت اطلاعات و مخابرات است.

احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه "انتقاد من دلسوزانه است"، خطاب به خبرنگار فارس خاطرنشان كرد: بحث‌های من از روی دشمنی نیست و كسی نباید روی شاخه بنشیند و آن را ببرد.

شخص شما مطرح نیست كه الان دفاع می‌كنید. شما در خبرگزاری یك خبرنگار هستید و كارتان را خوب انجام می‌دهید پس خطاب من، شما نیستید اما همین الا عدد چهار هزار تومان را شما مطرح كردید بدون اینكه توجه داشته باشید این یك جنگ روانی است. جنگ روانی شاخ و دم ندارد.

وی با اشاره به اینكه طبیعی است عده‌ای با دولت مخالفت كنند و ما نمی‌‌گوییم چرا مخالف هستید، گفت: باز تاكید می‌كنم مساله شخص جنابعالی نیست اما رفتار روشن است كه برخی رسانه‌ها مقابل دولت هستند.

من، احمدی‌نژاد، تنها كسی در كشور هستم كه شما می‌توانید در مقابل او چنین صحبت كنید. اگر كسی دیگر است اسم ببرید.

احمدی‌نژاد با طرح این پرسش كه "آیا در این كشور فقط دولت كار می‌كند و جاهای دیگر اشكال ندارند؟" گفت: یك انتقاد از قوه قضاییه را به من بگویید. آیا قوه قضاییه قابل انتقاد نیست یا نقش كمتری در امنیت اقتصادی دارد؟ اگر نقش ندارد چطور یك قوه مستقل و هم‌طراز و یا گاهی بالاتر از رییس‌جمهور است كه می‌تواند رییس‌جمهور را مورد سوال قرار دهد؟ آیا مجلس نقشی ندارد یا شهرداری اشكالی ندارد؟

وی با اشاره به دوره مدیریت خود در شهرداری تهران گفت: در دوره‌ای كه شهردار تهران بودم، اگر چاله‌ای در خیابان پیدا می‌شد صدها مقاله در رابطه با آن نوشته می‌شد.

به خاطر دارم یك قاضی حكم برای قلع و قمع تعدادی از درختان مقابل صداوسیما داده بود و شهرداری مخالفت كرد اما در نهایت بر اساس حكم قضایی این كار اتفاق افتاد و رسانه‌ها علیه شهردار وقت یعنی من بسیار مطلب نوشتند و امروز در خیابانی دیدم كه تعداد زیادی از درختان قدیمی قطع شدند اما یك خبر در این رابطه منتشر نشد و این روشن است كه عملكرد برخی رسانه‌ها یكطرفه است.

احمدی‌نژاد با طرح این پرسش كه "آیا در این كشور هیچ‌كس هیچ اشكالی ندارد و فقط دولت است؟" تصریح كرد:‌ به آقای ضرغامی گفتم كدام قانون گفته است صداوسیما ناظر بر دولت است و یك نفر از كارمندان شما به عنوان مجری در برنامه زنده می‌گوید آقای رییس‌جمهور گوشی را بردار و جوابگو باش.

ما كه زیر پای مردم هستیم و همیشه جوابگو هستیم و تنها كسی كه در این كشور جواب می‌دهد ما هستیم. به آقای ضرغامی گفتم آیا در دستگاه‌های دیگر كشور هیچ اشكالی وجود ندارد و در این كشور همه چیز مرتب است و تنها دولت ضعف دارد؟

رییس‌جمهور با تاكید بر اینكه "تنها مسئولی هستم كه هیچ نگرانی ندارم كه در دل مردم حاضر شوم و به خیابان بروم"، تصریح كرد: من دلم با مردم است و پر از عشق به آنهاست و كاری نمی‌كنم كه به مردم فشار آید و یا برای خودم كار كنم پس اگر شما به عنوان یك مسلمان بررسی كنید می‌بینید یك خبر مبنی بر انتقاد از دیگران بوده است یا خیر؟ در حالی كه همش تعریف است و این روش درستی نیست، چه در مورد این دولت و چه در مورد دولت‌های دیگر.

وی با بیان اینكه "دلیل حملات به دولت را به من گفته‌اند و من این دلایل را می‌دانم و ملت هم می‌داند"، اظهار كرد: در حال حاضر دشمن فشار آورده و می‌خواهد با بازی با عدد در خیابان‌ها و نه در واقع،‌ نگرانی درست كند و بگوید اقتصاد ایران را دچار مشكل كرده‌ایم.

پس آیا درست است همه جمع شویم و بگوییم دولت اشتباه كرده است؟ اصلا چنین باشد؛ حالا باید چكار كرد؟ هر پیشنهادی دولت می‌دهد اشكال می‌گیرید پس شما پیشنهادی دهید.

بازار را به هم می‌ریزند و حالا می‌گویند چرا رییس‌جمهور درست نمی‌كند
احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه تازگی‌ها مطرح كردند كه رییس‌جمهور نمی‌خواهد عمل كند و رها كرده است، گفت: شما با دشمن همراهی كرده‌اید.

مشكل پیدا شده است و باز هم فحشش را هم به رییس‌جمهور می‌دهید. به لطف خدا از این عرصه عبور خواهیم كرد. دشمن به جایی نخواهد رسید ولی با این روش یك دبیرستان دو كلاسه را نمی‌توان اداره كند.

وی با بیان اینكه "شش ماه بازار را به هم می‌ریزند و حالا می‌گویند چرا رییس‌جمهور درست نمی‌كند" گفت: مردم بی‌جهت در فشار هستند كه بخشی از آن توسط دشمن و جنگ است اما بخش زیادی از آن تحمیلی به مردم است چون خیلی‌ها نمی‌توانند معامله و خرید و فروش كنند پس همه باید كمك كنند و نگذارند كشور آسیب ببیند.

رییس مجلس بجای مصاحبه علیه دولت، كمك كند
احمدی‌نژاد افزود: رییس محترم مجلس به جای آنكه پنج صفحه مصاحبه كنند و دولت را متهم كند، باید كمك كند. با یك سوم این ارز می‌توانیم كشور را اداره كنیم به شرط اینكه همه كمك دهند و من فكر می‌كنم این اتفاق بیفتد چون ما چاره‌ای نداریم جز اینكه همه به هم كمك كنیم.

اگر خیلی حضور من برایتان سخت است، خداحافظ شما
رییس‌جمهور ادامه داد: متواضعانه، عاجزانه و برادرانه خواهش می‌كنم؛ الان وقت این نیست كه كسی بخواهد حساب‌های خود را تسویه كند.

من كوچكتر از شما هستم، می‌گویم كه اگر خیلی حضور من برایتان سخت است، یك خط بنویسیم خداحافظ شما. اگر نه، دولت باید تا زمانی كه هست با قدرت كار را انجام دهد و ملت بداند ما به فضل الهی با قدرت كارمان را دنبال می‌كنیم و در دفاع از حقوق ملت كم نمی‌گذاریم چون برای همین آمده‌ایم.

وی با تاكید بر اینكه همه باید به هم كمك دهیم، گفت: عده‌ای می‌گویند درآمد ارزی دولت در تاریخ بی‌نظیر است اما این حرف‌های سطحی و غیرعالمانه است چون عدد بالاست اما آیا قیمت‌ كالاهای خارجی هم بالا رفته است و قدرت خرید كالا نیز كاهش پیدا می‌كند.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه در این دوره هفت ساله در اكثر قریب به اتفاق بخش‌ها معادل كل تاریخ كشور كار شده است، تصریح كرد: در تولید اساسی كشور معادل تاریخ كشور تولید داشته‌ایم. در علم و فناوری به اندازه تاریخ كشور جلو رفته‌ایم، در عمران و آبادی، برق، نیرو كارهای بسیاری انجام شده است.

در یك نبرد تمام عیار قرار داریم، برخی متوجه نیستند
احمدی‌نژاد در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس گفت: هشتاد میلیارد دلار در بخش نیرو و سدسازی صرف شده است و برای اولین بار صندوق توسعه ملی چهل میلیارد دلار ذخیره دارد.

همه دولت‌های بعد از انقلاب ذخیره صندوق را خرج كرده‌اند، اما ما هرچقدر خرج كردیم، در بودجه بوده است. مهم این است كه همه دست به دست هم دهیم. دشمن آشكارا چنگ و دندان نشان می‌دهد. ما باید یكدیگر را در این راه یاری كنیم.

وی افزود: من دست همه را می‌بوسم و كوچك همه هستم از شما هم گذشتم و هرچه می‌خواهید، بگویید، اما بدانید كه ما در یك نبرد تمام عیار قرار داریم، ولی متاسفانه برخی متوجه نیستند.

ما تاكنون ارز موردنیاز كشور را تامین كردیم و پس از این نیز به لطف خدا تامین خواهد شد و دشمن نیز از این عرصه چیزی به دست نخواهد آورد و مطمئنا پشیمان می‌شود. راهی جز این‌كه در این عرصه مقاومت كنیم، نداریم و ما كاری جز خدمتگذاری به مردم بلد نیستیم.

احمدی‌نژاد تاكید كرد: ما با یك جنگ اقتصادی مواجه هستیم، همه باید به كمك دولت بیایند، چراكه دولت در خط مقدم قرار دارد. من نمی‌خواهم بگویم كه رییس كل بانك مركزی چند تا پرونده برایش درست شده كه باید به آنها جواب بدهد. كمك كنید كه بار از روی دوش مردم برداشته شود.

رییس جمهور در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگار فارس همچنین گفت: من مقابل دشمن و در كنار ملت قرار دارم. شما هم روشن كنید كه در مقابل من هستید یا در مقابل دشمن. من همه بچه‌های فارس را دوست دارم و رییس شما را هم دوست دارم.

در ادامه خبرنگار موج درباره مسكن مهر سوال خود را این‌گونه مطرح كرد كه آقای لاریجانی گفته‌اند كه مسكن مهر كه توسط دولت اجرا شد، چندان مورد استفاده مردم نیست، لطفا توضیح دهید و سوال بعد این‌كه عملكرد اتاق بازرگانی و بخش خصوصی را چطور ارزیابی می‌كنید؟ كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: مسكن مهر برای ملت ایران شناخته شده است.

اگر به سال 86 بازگردید؟ می‌بینیم كه اگر مسكن مهر نبود، وضع چگونه بود. یك عقب‌افتادگی تاریخی در بحث مسكن داشتیم كه باید جبران می‌شد، من نمی‌گویم كه به مسوولان جایزه بدهید، اما تخطئه هم نكنید. هرچند حلقه‌های مسكن مهر هنوز كامل نشده است.

رییس جمهور در ادامه پرسش خبرنگار موج گفت: اگر به هشت ماه گذشته بازگردید، باید بگویم خیلی‌ها در كشور ما به دنبال كاهش ارزش پولی بودند و تاكید می‌كردند و فشار می‌آوردند. یكی از نهادهای نظارتی نامه نوشته و گفته بود كه چرا قیمت ارز را بالا نمی‌برید. همان‌ها امروز می‌پرسند كه چرا قیمت ارز بالا رفته است.

وی افزود: همه كسانی كه در عرصه اقتصادی فعالند، باید كمك كنند. بخش خصوصی در این برهه زمانی باید هنرنمایی كند. وقتی كه راه بانك دولتی بسته می‌شود، این یعنی فرصت برای بخش خصوصی. ما بیشترین واگذاری‌ها را داشته‌ایم. عرصه برای بخش خصوصی است و فرصتی پیدا شده كه تولید و تجارت می‌تواند توسط آنها انجام گیرد و كارهای بزرگی انجام شود.

نوسانات اخیر موقتی است
احمدی‌نژاد در ادامه نشست خبری خود، در پاسخ به پرسش خبرنگار شبكه تهران درباره اقدامات دولت برای شهر تهران گفت: در این 7 سال دولت چند برابر 30 سال گذشته به شهر تهران كمك كرده است و ما این كمكها را ادامه می‌دهیم.

 رییس‌جمهور ادامه داد: سرمایه‌گذاری دولت برای یك تونل 10 كیلومتری كه به زودی افتتاح می‌شود و كمك به توسعه مترو از جمله این اقدامات است.

مردم تهران حق زیادی بر گردن ایران دارند و آنها در دوران انقلاب و دفاع مقدس، فعالیتهای زیادی كرده‌اند و ما از هم كمك به زندگی بهتر در این شهر مضایقه نمی‌كنیم. دولت 4500 میلیارد تومان برای شهر تهران كمك كرده است و این را ادامه خواهد داد.

وی در ادامه، در پاسخ به پرسش خبرنگار رادیو ایران درباره تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه گفت: چهار برنامه در كشور تدوین شده است كه متوسط تحقق اهداف در آنها زیر 65 درصد بوده اما ما 80 درصد اهداف برنامه پنجم را محقق كرده‌ایم. البته اگر بحثهایی كه اخیرا مطرح شد و فشارهای ارزی كه در روزهای اخیر ایجاد شده است كنار بگذاریم، دولت عملكرد موفقی داشته است و مسائل اخیر نیز موقتی است و به زودی حل خواهد شد.

دولت در سال اول عملكرد خیلی خوبی داشت و توانست به رشد 6 درصدی برسد و اصلاحات ساختاری را نیز آغاز كرده است.

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار نمنا (خبرگزاری بین‌المللی جنبش عدم تعهد) درباره وجوه تمایز مدیریت جهانی احمدی‌نژاد با آنچه امروز در جهان مطرح است گفت: راه اصلی ما تلاش برای تحقق عدالت و ایجاد مدیریت مشترك جهانی است و با دبیركل نیز در این زمینه صحبتهایی كرده‌ایم و ایشان نیز استقبال كرد كه ساختار مدیریت سازمان ملل باید اصلاح شود.

احمدی‌نژاد درباره اهداف جنبش عدم تعهد نیز اظهار كرد: جنبش عدم تعهد تنها نهادی در جهان است كه فاقد ساختارهای لازم برای تحقق اهدافش است. ما برای ایجاد حداقل‌هایی از این ساختارها در نیویورك جلساتی داشتیم و گفت‌و‌گوهایی در آنجا با برخی مسئولان سایر كشورها داشتیم كه امیدوارم بتوانیم در جلسات بعد به حداقل‌هایی از این ساختارها برسیم.

امیدواریم فضای عمومی بازار ارز را كنترل كنیم
در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، خبرنگار شینهوا از احمدی‌نژاد پرسید آیا ایران می‌خواهد تولید اورانیوم 20 درصد را قطع كند، موضع رسمی ایران در این راستا چیست؟ كه احمدی‌نژاددر پاسخ گفت: ما از سوخت 20 درصد برای تولید رادیو داروها استفاده می‌كنیم و این سوخت به هیچ كار دیگر نمی‌آید.

ما طبق مقررات از آژانس درخواست كردیم كه سوخت موردنیاز را در اختیار ما قرار دهند. این كار را انجام ندادند.

اصرار كردیم، اما باز هم انجام ندادند.مجبور شدیم خودمان تولید كنیم. هزینه‌های تولید سوخت 20 درصد نیز بالاست. تا الان كسی حاضر نشده كه سوخت را در اختیار ما قرار دهد.

در ادامه خبرنگار موسسه خبری پلت از احمدی‌نژاد درباره بودجه در نظر گرفته شده با توجه به درآمد نفتی‌ كشور سوال كرد كه وی در پاسخ گفت: ما با همین در آمد فعلی كار را جلو می‌بریم و انشاءالله بدون كسری بودجه كار را جلو می‌بریم و از جهت بودجه مشكلی پیش نمی‌آید و امیدواریم فضای عمومی بازار ارز را كنترل كنیم تا در نهایت شاهد مشكلی نباشیم.

وی در ادامه با بیان این‌كه قیمت نفت بحث پیچیده‌ای است، گفت: فرض كنید كه نفت 200 دلار شد. چه كسی سود می‌برد و چه كسی زیان می‌كند. باید تحلیل كنیم. ما درآمد نفت را فقط برای خرید از بازار بین‌المللی نیاز داریم و گرنه درآمد نفتی مصرف دیگری ندارد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه آسیا كه درخصوص گرانی‌ها و برنامه‌های ضربدری و فوری در این راستا پرسید، گفت: كارهایی كه باید در بودجه انجام می‌شده، انجام شده است و اصلا تبعات این تحولات در بودجه دیده شده.

ضمن اینكه این یك كار بزرگ است و البته پروژه‌های عمرانی هم در كشور فعال شده‌اند. در بخش دیگری مقداری فشار در بخش تولید می‌آید كه درباره آن هم كارگروه تولید تشكیل شده است.

وی افزود: چون هركس بخواهد تجارت قانونمند انجام بدهد، ارزش را در نوبت می‌گیرد و این یك فضای عمومی است كه در طی آن تلاطم ایجاد می‌شود. هم‌اكنون نمایندگان سه قوه به دنبال این هستند كه افرادی را كه اخلال ایجاد می‌كنند، شناسایی كنند و انشاءالله به مرور طرح‌های خود را عملی می‌كنند.

وی با بیان این‌كه گرانی‌های ما گرانی‌های اقتصادی نیست، گفت: ما تورم وارداتی هم داریم.

در ارزیابی از دولت مصر نباید عجله كرد
در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، خبرنگار پانا با اشاره به رونمایی از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، خواستار ارائه پیشنهاد رییس‌جمهور برای اجرای بهتر این سند شد كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: سند تحول بنیادین سند بسیار مهمی است.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه "دولت از اجرای این سند پشتیبانی می‌كند اما اصل اجرای سند بر عهده خانواده بزرگ آموزش و پرورش است"، افزود: فرهنگیان ما توانایی و استعداد و ظرفیت اجرای كامل این سند را دارند. این كار را شروع كردند و ما نیز آن را حمایت می‌كنیم.

خبرنگار پانا یادآور شد "آیا وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی می‌توانند ملزم به پشتیبانی از این سند شوند؟" كه احمدی‌نژاد پاسخ داد: ملزم هستند و در دولت همه پشتیبان آموزش و پرورش هستند.

خبرنگار روزنامه گسترش صنعت نیز پرسش خود را اینگونه مطرح كرد كه "شما در سفر به نیویورك درباره رابطه ایران و آمریكا موضعی را بیان كرده بودید.

آقای ولایتی در واكنش به موضع‌گیری شما اعلام كردند كه این موضوع توسط رهبری معظم انقلاب تعیین و تكلیف می‌شود؟" احمدی‌نژاد نیز پاسخ داد: من چه نظری باید بدهم؟ من در این رابطه نظر خود را بیان كردم و فكر می‌كنم این نظر را هم امام و هم رهبری قبول دارند.

خبرنگار روزنامه گسترش در ادامه خطاب به رییس‌جمهور گفت: تمام وزرای شما داعیه‌دار فعالیت‌های فرهنگی هستند ولی در زمان اجرا اقدام به كارهای موازی می‌كنند و متاسفانه وزیر شما در عرصه فرهنگ و هنر نتوانسته‌اند آنچنان قوی عمل كنند.

در ادامه، خبرنگار شبكه اسپانیایی زبان هیسپان‌تی‌وی با اشاره به مناسبات ایران و آرژانتین و مذاكرات درباره مساله «آمیا» از رییس‌جمهور سوال كرد آیا مذاكرات در خصوص مساله «آمیا» دارای چارچوب خاصی است؟ صحبتی از كشور سوم برای بررسی پرونده مذكور شده بود آیا این كشور مشخص شده است؟

احمدی‌نژاد پاسخ داد: دو وزیر خارجه ملاقات كردند و قرار شد ادامه راه را هماهنگ كنند. ما فكر می‌كنیم این بررسی باید به شفافیت و به كشف حقیقت بینجامد. مطمئن هستیم هنگامی كه وقتی بررسی دقیق و بی‌طرفانه باشد زمینه توسعه روابط بیشتر و بهتر میان ما و آرژانتین فراهم می‌شود.

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار البرز ورزشی نیز كه خواستار توجه بیشتر دولت به موضوع كاغذ برای روزنامه‌ها بویژه روزنامه‌های ورزشی بود، گفت: دولت چون مال مردم است و در كنار مردم است ما با تمام احساس مردم حركت می‌كنیم.

هر بخشی كه مشكل پیدا می‌كند، مشكل دولت است. در مورد همه این موارد بحث می‌شود. ‌عده‌ای رفتند كاغذ خریدند و ان‌شاءالله وارد می‌كنند و امیدواریم بازار كاغذ به تعادل برسد.

خبرنگار شبكه ماهواره‌ای الرشید با اشاره به رابطه ایران و مصر پرسش خود را اینگونه مطرح كرد كه "آیا فكر نمی‌كنید دیپلماسی ایران درباره مصر بیش از آن اندازه كه باید به دولت محمد مرسی كمك كرده است؟" كه رییس‌جمهور پاسخ داد: در ارزیابی از دولتی كه در مصر سر كار است نباید عجله كرد.

باید حوصله كنیم و فرصت دهیم. بالاخره در آن كشور تحولاتی ایجاد شده است. باید به ثباتی در سیاستگذاری برسند و ما عجله نداریم. روابط دو ملت ایران و مصر گسترده و تاریخی است.

راه بحران سوریه تفاهم ملی است
 احمدی‌نژاد در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ مبنی برخی نسبت به مدیریت شما در دولت انتقاد می‌كنند و معتقدند كه مدیریت شما موجب مشكلات اقتصادی و تنش با كشورهای غربی شده است،با لبخند اظهار داشت: با توجه به این‌كه دوران ریاست جمهوری ما رو به اتمام است، من قبلا به این سوال‌ها جواب داده‌ام.

وی در پاسخ به اصرار خبرنگار بلومبرگ مبنی بر این كه پاسخ شما به منتقدان چیست، با خنده گفت: منتقدان باید انتقاد بكنند و اشكالی ندارد.

رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین درباره تحولات سوریه و این‌كه اردوغان نخست‌وزیر تركیه و محمد مرسی رییس جمهور مصر سخنرانی‌های تندی در مورد سوریه داشته‌اند و از ایران، روسیه و چین برای تجدیدنظر در مورد سوریه دعوت كرده‌اند، تلاش‌های ایران برای حل بحران سوریه چیست، اظهار داشت: اوضاع سوریه پیچیده شده است و بافت آن چون طایفه‌ای است، بر پیچیدگی مساله می‌افزاید. عدالت و آزادی حق همه ملت‌هاست.

اما برسر شیوه احقاق این حق اختلاف نظر وجود دارد كه ما معتقدیم باید تفاهم ملی شود، اما برخی قائل به جنگند.

وی افزود: برخی به دولت سوریه و برخی به معارضین برای جنگ كمك می‌كنند. البته ممكن است عنصر سومی نیز پیدا شود كه در سوریه دخالت كند، اما ما اینها را قبول نداریم، چراكه به ضرر سوریه است و هرگروهی كه با جنگ به قدرت برسد، معنایش جنگ دائمی در سوریه خواهد بود. راه بحران سوریه تفاهم ملی است و این‌كه مردم باید حكومت را انتخاب كنند.

رییس جمهور ادامه داد: دوستانی كه نظرات خود را داده‌اند، برخی طرفدار روش جنگند، اما تلاش كردیم تا گروه تماسی تشكیل شود و میان آنها تفاهم برقرار گردد. راه جنگ راه خوبی نیست و هر نفری كه كشته می‌شود، موجب ناراحتی است. باید تفاهم صورت گیرد، چراكه جنگ حاصلی جز خسارت و ویران كردن این كشور ندارد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر این‌كه نظر شما درباره حضور آقای بشار اسد در حكومت چیست، گفت: ما نمی‌گوییم كه چه كار كنند، ما می‌گوییم كه تفاهم برقرار شود، قطعا باید در سوریه انتخابات آزاد برگزار شود. ما نمی‌گوییم چه كسی بماند یا چه كسی برود، ولی این حق مردم است كه انتخاب كنند.

راه حل بحران سوریه تفاهم ملی است
احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار جام جم مبنی بر این‌كه شما قیمت واقعی ارز را 700 تومان اعلام كرده بودید، امروز قیمت واقعی ارز چند است، گفت: شرایط اقتصادی ما اكنون معمولی نیست و غیرواقعی است.

اعداد و ارقامی كه وجود دارد نیز طبیعتا واقعی نیست. در شرایط واقعی با یك تحلیل واقعی می‌شود قیمت درست ارز را به دست آورد.

احمدی‌نژاد در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ مبنی برخی نسبت به مدیریت شما در دولت انتقاد می‌كنند و معتقدند كه مدیریت شما موجب مشكلات اقتصادی و تنش با كشورهای غربی شده است،با لبخند اظهار داشت: با توجه به این‌كه دوران ریاست جمهوری ما رو به اتمام است، من قبلا به این سوال‌ها جواب داده‌ام.

وی در پاسخ به اصرار خبرنگار بلومبرگ مبنی بر این كه پاسخ شما به منتقدان چیست، با خنده گفت: منتقدان باید انتقاد بكنند و اشكالی ندارد.

رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین درباره تحولات سوریه و این‌كه اردوغان نخست‌وزیر تركیه و محمد مرسی رییس جمهور مصر سخنرانی‌های تندی در مورد سوریه داشته‌اند و از ایران، روسیه و چین برای تجدیدنظر در مورد سوریه دعوت كرده‌اند، تلاش‌های ایران برای حل بحران سوریه چیست، اظهار داشت: اوضاع سوریه پیچیده شده است و بافت آن چون طایفه‌ای است، بر پیچیدگی مساله می‌افزاید. عدالت و آزادی حق همه ملت‌هاست.

اما برسر شیوه احقاق این حق اختلاف نظر وجود دارد كه ما معتقدیم باید تفاهم ملی شود، اما برخی قائل به جنگند.

وی افزود: برخی به دولت سوریه و برخی به معارضین برای جنگ كمك می‌كنند. البته ممكن است عنصر سومی نیز پیدا شود كه در سوریه دخالت كند، اما ما اینها را قبول نداریم، چراكه به ضرر سوریه است و هرگروهی كه با جنگ به قدرت برسد، معنایش جنگ دائمی در سوریه خواهد بود. راه بحران سوریه تفاهم ملی است و این‌كه مردم باید حكومت را انتخاب كنند.

رییس جمهور ادامه داد: دوستانی كه نظرات خود را داده‌اند، برخی طرفدار روش جنگند، اما تلاش كردیم تا گروه تماسی تشكیل شود و میان آنها تفاهم برقرار گردد.

راه جنگ راه خوبی نیست و هر نفری كه كشته می‌شود، موجب ناراحتی است. باید تفاهم صورت گیرد، چراكه جنگ حاصلی جز خسارت و ویران كردن این كشور ندارد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر این‌كه نظر شما درباره حضور آقای بشار اسد در حكومت چیست، گفت: ما نمی‌گوییم كه چه كار كنند، ما می‌گوییم كه تفاهم برقرار شود، قطعا باید در سوریه انتخابات آزاد برگزار شود. ما نمی‌گوییم چه كسی بماند یا چه كسی برود، ولی این حق مردم است كه انتخاب كنند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار جام جم مبنی بر این‌كه شما قیمت واقعی ارز را 700 تومان اعلام كرده بودید، امروز قیمت واقعی ارز چند است، گفت: شرایط اقتصادی ما اكنون معمولی نیست و غیرواقعی است. اعداد و ارقامی كه وجود دارد نیز طبیعتا واقعی نیست. در شرایط واقعی با یك تحلیل واقعی می‌شود قیمت درست ارز را به دست آورد.

شرایط فعلی، نبرد اقتصادی است
رییس‌جمهور در بخش دیگری از نشست خبری خود، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه قدس در رابطه با تمهیدات اندیشیده شده در دولت برای حل مشكل نوسانات ارز، شرایط فعلی كشور را نبرد اقتصادی توصیف كرد و گفت: برای تمامی نیازهای واقعی و واردات ثبت سفارش شده واقعی برنامه‌ریزی كرده‌اند و آنها می‌توانند ارز خود را دریافت كنند.

احمدی‌نژاد همچنین گفت كه ارز مربوط به مسافرت و خدمات نیز به زودی تامین خواهد شد.

وی اضافه كرد: همه باید در این شرایط مراعات كنیم. اگر 200 میلیارد دلار تقاضای ارزی وجود داشته باشد كسی نمی‌تواند آن را تامین كند، تقاضای كاذب باید كنار برود و این نیازمند كمك همه از جمله رسانه‌هاست. اگر تقاضای واقعی وجود داشته باشد، می‌توان با آن كشور را اداره و آن را تامین كرد ولو با سختی زیاد.

رییس‌جمهور با بیان اینكه "همه باید كمك و مراعات كنند كه تقاضایی بی‌جهت كنار برود"، افزود: اینكه كسی 10 میلیون دلار می‌خواسته تا كاغذ وارد كند و اكنون این به 100 میلیون دلار رسیده یك تقاضای اضافی است.

البته در این وسط برخی كارهای خوبی نكرده‌اند،‌ یك موسسه مالی اعتباری سال گذشته از بانك مركزی پول گرفته و با آن اوراق قرضه راه‌آهن آمریكا را خریداری كرده است؛ البته بانك مركزی با آن برخورد كرده ولی این كار غلطی است و باید احساس تعهد ملی وجود داشته باشد. اخلال در اقتصاد همین است.

به زنان كابینه نمره 20 می‌دهم
احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری زنان (وفا) درباره عملكرد زنان كابینه نیز، به آنها نمره 20 داد و گفت: با شرایط و محدودیت‌های خانم‌ها، كارشان بسیار خوب است و همه خانم‌هایی كه در دولت هستند خوب كار كرده‌اند.

وی افزود: اگر مجلس موافقت می‌كرد، من هفت ـ هشت زن را در كابینه خود معرفی می‌كردم اما موافقت نكردند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه "خانم‌ها نشان دادند جدی‌تر و مصمم‌ترند"، تصریح كرد: البته آقایان هم همین‌طور هستند ولی وقتی خانم‌ها می‌آیند آقایان تلاش‌شان چندبرابر می‌شود و سر غیرت می‌آیند.

احمدی‌نژاد در پایان نشست خبری سه ساعته خود، ضمن قدردانی از ملت ایران گفت: اگر گله‌ و گله‌گذاری در این جلسه صورت گرفت نشانه دشمنی و دعوا نیست. ما همه با هم هستیم و به لطف خدا، ملت ایران این صحنه‌های سخت را به خوبی پشت سر خواهد گذاشت.

آخرین مطالب

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic