اقتصاد سیاسی ایران 2

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

ضمیمه ها

آرشیو

مشروح اظهارات رئیس جمهور در نشست خبری سه شنبه 11 مهر (بخش اول)
 
رییس جمهور در اولین نشست خبری خود در سال جاری بر این نكته كه همه مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به سرعت دستخوش تحولات است، تاكید كرد.

برای رسیدن به آرمان‌های بزرگ باید گام‌های بزرگ برداشت
به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد در نشست خبری امروز خود با رسانه‌های داخلی و خارجی كه در سالن شهید بهشتی ریاست جمهوری در حال برگزاری است، با اشاره به شرایط امروز ایران و جهان، گفت: جهان در آستانه تحولات بزرگی است. جامعه بشری آماده ورود به دوره جدیدی می‌شود و همه مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به سرعت دستخوش تحولات است.

وی افزود: نقش ملت ایران در مدیریت این تحولات و برقراری نظم انسانی آینده بسیار موثر است.در طول چند هزار سال راه و آرمان ایران، راه پاكی و تكیه بر عدالت، عشق و محبت بوده است و ملت ما بر این اصول تاكید داشته و به دنبال عزت و پیشرفت برای همه بوده است. البته برای رسیدن به آرمان‌های بزرگ باید گام‌های بزرگ برداشته شود.

رییس جمهور خاطرنشان كرد: ما برای پیشرفت باید بر ارزش‌های ذاتی ملت خود تكیه كنیم. خوشبختانه سرعت حركت ملت ایران به سمت قله‌ها بسیار زیاد است و هر روز اخباری از پیشرفت‌ها در زمینه‌های مختلف منتشر می‌شود. باید به سمتی برویم كه خبری از محرومیت، فقر، تبعیض و تحقیر نباشد.

رییس جمهور با بیان این‌كه در روزهای اخیر دو اتفاق مهم در كشورمان روی داد گفت: نخست برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها كه در نوع خود بی‌سابقه بود. 120 كشور برای تغییر نظم جهان حضور داشتند و وفاقی ایجاد شده و ادبیات جدیدی تولید شد كه از این به بعد یار و یاور همه كشورها هستیم.

وی اتفاق دیگر را حضور نمایندگان ملت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل عنوان كرد و گفت: نمایندگان ملت ایران با هوشمندی در این اجلاس حضور یافتند و با تشریح آرمان‌ها و ارزش‌های ملت ایران پیام ملت ایران را به گوش همه رساندند و به روند تحولات جهانی در جهت استقرار انسانی حركت كردند.

رییس جمهور تاكید كرد: باید تعریف جدیدی از انسان، ضوابط انسانی و ارتباطات ارائه شود كه ملت ایران در این زمینه پیشگام است.

احمدی‌نژاد همچنین افزود: قریب به 60 سال است كه دشمنان ما در برابر ملت ایران قرار گرفتند و در هر مقطعی از زمان به بهانه‌های مختلف فشارهایی به ما وارد می‌كنند تا علاوه بر تسلط بر ملت از پیشرفت سریع ایران جلوگیری كنند.

وی خاطرنشان كرد: این حوادث مقطعی است و مطمئن باشید كه ملت ایران با عزت و سرفرازی از همه‌ی چالش‌ها عبور می‌كند و راه پیشرفت و تعالی خود را با سرعت ادامه خواهد داد.

تجارت خارجی در اقتصاد ایران سهم بالایی ندارد
رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا، توضیحاتی درباره نواسانات اخیر بازار ارز توضیحاتی ارائه داد.

در ادامه این نشست خبری، محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش كه "با توجه به نوسانات شدید ارز در روزهای اخیر و با وجود استقبال بخش صنعت و بازرگانی از راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی، حتی این موضوع نیز موجب كنترل گرانی ارز در بازار نشده است؛ به نظر شما منشا و علت این گرانی ارز چیست و دولت چه برنامه‌ای برای سامان دادن به این وضعیت دارد؟

احمدی نژاد در پاسخ گفت: نوسانات متعلق به امروز نیست و مدتی است بازار ما دچار نوسان است كه در این روزها شدیدتر شده است.

وی با طرح این پرسش كه "مساله ارز از كجاست؟" گفت: چرا پارسال این موقع این حرف‌ها مطرح نبود؟ روشن است دو عامل دست به دست هم داده‌اند تا به ملت ایران فشار آورند كه عامل اول، بیرونی و دوم عوامل درونی است.

احمدی‌نژاد به تحریم‌ها علیه ایران توسط دشمنان اشاره كرد و توضیح داد: خرید نفت از ایران مورد تحریم قرار گرفته است و با توجه به اینكه بخش قابل توجه درآمد ارزی ایران از ناحیه فروش نفت است، مساله‌ای خواهد بود و دوم كه بدتر از آن است، این است كه مبادلات بانكی مورد تحریم قرار گرفته است یعنی حتی اگر نفت فروخته شود درآمد آن قابل هزینه كردن و جابجایی نباشد.

پس از مساعدت شدن شرایط، درباره ابعاد نبرد اقتصادی به ملت ایران توضیحاتی خواهم داد
رییس‌جمهور با اشاره به اینكه همه توان دشمن برای اعمال این تصمیم بسیج شده است، تصریح كرد: یك جنگ پنهان، گسترده و سنگین در سطح جهان به صورت پراكنده اتفاق افتاده است و همكاران ما در بانك مركزی و نهادهای مربوطه تلاش می‌كنند تا راه‌حل‌ها را پیدا كنند و آنها نیز از طرف دیگر تلاش كرده و این یك نبرد است.

وی با بیان اینكه موفق شده‌‌اند یك مقدار از فروش نفت ما را كاهش دهند، اظهار كرد: ان‌شاءالله جبران خواهیم كرد و باید توجه داشته باشیم كه این یك نبرد است و دشمن در این عرصه تصور می‌كند با این فشارها می‌تواند ملت ایران را در هم بشكند و البته ممكن است تصمیمات جدیدی نیز بگیرند.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه "پس از مساعدت شدن شرایط، راجع به ابعاد این نبرد اقتصادی به ملت عزیز ایران توضیحاتی خواهم داد و در رابطه با عدد و رقم‌ها و چگونگی آنها و اینكه از چه شرایطی عبور كرده‌ایم موارد لازم را خواهم گفت"، تصریح كرد:‌ از داخل نیز با برخی اقدامات مواجه هستیم از جمله اقدامات عملی در بازار ارز و جنگ روانی، تبلیغاتی كه به همراه دشمن علیه دولت سازماندهی شده است.

رییس‌جمهور با اشاره به اینكه تجارت خارجی در اقتصاد ایران سهم بالایی ندارد، خاطرنشان كرد: این موضوع می‌تواند دستمایه جنگ روانی گسترده باشد كه آثار روانی آن در بازار بالاست.

وی با بیان اینكه "در اقتصاد 1200 میلیارد تومانی ایران، 100 میلیارد دلار مبادلات ارزی رقم بالایی نیست"، اظهار كرد: همیشه به نوعی عده‌ای بازار داخل را به قیمت‌های بیرونی و به واردات گره می‌زنند كه این مربوط امروز نیست و بیش از پنجاه است كه اینطور است. آیا واقعا امسال ارزی كه بانك مركزی به بازار تزریق كرده است، تكافوی نیازهای كشور را نكرده است؟ اینطور نیست.

رییس‌جمهور در ادامه، به آمار واردات و مقایسه آن در شش ماهه اول سال گذشته و امسال اشاره كرد و توضیح داد: میزان واردات كشور در شش ماهه اول سال گذشته 17 میلیون و 840 هزار تن و در شش ماهه نخست امسال 19 میلیون و 121 هزار، پس به لحاظ وزنی بیشتر شده است اما به لحاظ ارزش كمی كاهش دارد. پارسال 22.5 میلیارد دلار كالا وارد شده و الان 26.5 میلیارد كه حدود 10 تا 12 درصد است یعنی 10 درصد كالا كم شده است كه ان‌شاءالله در نیمه دوم جبران خواهد شد.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه "بانك مركزی ارز كالاهای وارد شده را با توجه به شرایط موجود تامین كرده است"، گفت: پرسش این است كه آیا نوسانات به خاطر مشكلات اقتصادی است؟ در حالی كه پاسخ "خیر" است.

وی در ادامه گفت: مگر در یك روز صبح تا بعدازظهر چه اتفاق مهم اقتصادی می‌افتد؟ كدام شرایط اقتصادی عوض می‌شود؟ بانك مركزی كل نیازهای كشور را به 10 اولویت تقسیم كرده كه اولویت های 1 و 2 مواد غذایی است بقیه را هم تنظیم كرده است.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: مركز مبادلات هم تاكید كرده كه هركس برای صادرات و واردات ارز می‌خواهد می‌تواند به این مركز برود؛ می‌ماند مقداری ارز برای مسافرتها كه آنرا هم بانك مركزی تامین كرده است. چطور است دو نفر سر یك چهارراه 200 دلار مبادله می‌كنند و بقیه آن را سردست می‌گیرند به بازار حمله می‌كند و جنگ روانی ایجاد می‌شود.

من شنیده‌ام كه شبكه‌های خارجی برنامه‌های را خود را قطع كردند و فقط روی این مساله مانور می‌دهند.

رییس‌جمهور چنین اقداماتی را جنگ روانی دانست و افزود: مشخص است كه همه اینها یك جنگ روانی است معنایش این نیست كه مشكلات نداریم اما بخش عمده‌ی از این مشكلات را بانك مركزی وزارت صنعت و وزارت اقتصاد بر دوش گرفته است اما همه اینها حلقه‌های یك برنامه است. 

عده‌ای می‌خواهند تمام برنامه‌های دولت را زیر سوال ببرند و بگویند دولت باعث این اتفاقات است.

وی ادامه داد: چطور یكجا یك موفقیتی پیدا می‌شوند همه در آن شریكند حتی وقتی در یك مسابقه ورزشی برنده می‌شویم همه هستیم؟ اگر بناست یك مشكلی پیدا شود همه روبرو دشمن بایستند رویشان را به سمت دولت كنند این بحث دیگری است ما فدایی ملت ایرانیم این هم روی آن.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه "اینجا جای تسویه‌‌حساب‌های سیاسی نیست"، اظهار كرد: كسانی هستند كه خودشان می‌دانند چقدر نفع دارند و در جلسات شركت می‌كنند ولی در بیرون هم دولت را متهم می‌كنند. چطور دی‌ماه و بهمن‌ماه سال گذشته مشكلی وجود نداشت و دولت به خوبی اداره می‌كرد؟

وی همچنین گفت: من فكر می‌كنم ملت ایران به فشارها غلبه پیدا خواهد كرد اگر چه دشمن همه فشارهایش را وارد می‌كند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه "فشارها فقط به سمت دولتها نیست بلكه بر روی ملتهاست"، اظهار كرد: همه اینها جنگ روانی است و البته تصمیماتی گرفته شده است. البته مردم ما آرام هستند. دشمن یك سنگی را انداخته است ما باید سنگ را برداریم به سمت خودشان پرتاب كنیم. همه قوا و دستگاه‌ها هم باید پشتیبانی كنند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: مركز مبادلات ارزی در جلسات مشترك سه قوه به راهكارهای رسیده است كه نظمی به بازار ارز بدهد و اینطور هرچه بانك مركزی ارز می‌دهد معلوم نباشد به كجا می‌رود به اندازه نیازهای كشور ارز است و به ترتیب اولویت پرداخت می‌شود.

یك مقدار از اینها جنگ و فشار روانی و البته فشار دشمن است دشمن بیشتر از اینكه در میدان عمل در جنگ روانی موفق بوده است.

فرض كنیم مبادلات خارجی ما قطع شد؛ سهمش در اقتصاد ایران چقدر است؟ ما آنچه مربوط به هزینه‌های دولت است مدنظر قرار داده‌ایم و حد بودجه اعمال شده است. باید در نقاط ضعف و قوت حمایت كنیم.

احمدی‌نژاد در ادامه نشست خبری خود، در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مركزی خبر درباره این‌كه واكنش ایران نسبت به ادعای اخیر آمریكا برای تشدید فشارها علیه ایران چیست، اظهار داشت: واكنش ما معلوم است، ما در كنار ملت ایران قرار داریم و از همه حقوق و تمامی ملت ایران، دفاع خواهیم كرد.

وی افزود: روش آنها روشی شكست خورده و تكراری است كه قبلا نیز تجربه كرده‌اند، اما گویا علاقه‌مندند كه دوباره تجربه كنند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار فونكس چین درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران و سخنان نتانیاهو در سازمان ملل گفت: در شرایطی كه هستیم، مدیریتی كه دنیا را اداره می‌كند، به همین ترتیبی است كه می‌بینیم و به اصطلاح ما ایرانی‌ها، سگ‌ها را رها كرده‌اند و سنگ‌ها را بسته‌اند، به همین خاطر عده‌ای به راحتی به خود اجازه می‌دهند كه هركسی را تهدید كنند.

وی تصریح كرد: مهم‌تر از تهدیدات، مدیریتی است كه چنین اجازه‌ای به آنها می‌دهد و ما واكنشی نمی‌بینیم. مدیریت بین‌المللی باید اصلاح شود و در غیراین‌صورت چند صهیونیست بی‌فرهنگ به خود اجازه می‌دهند كه به راحتی دیگران را تهدید كنند. ملت ایران هیچ‌گاه مهاجم نبوده ولی همواره مدافع خیلی خوبی بوده است و تمام متجاوزان را پشیمان كرده است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: ما چندان نگران نیستیم، چراكه ایران كشوری نیست كه با فرض این‌كه آنها بخواهند تهاجمی كنند، با چهار تا تیر و ترقه ایران تكان بخورد. ایران كشوری بزرگ است اما مشكل از مدیریتی است كه در دنیا وجود دارد و جالب این است كه ما شرایط كنونی مدیریت جهان را در سازمان ملل ترسیم كرده‌ایم و آنها (رژیم صهیونیستی) با حرف‌هایشان صحبت‌های ما را مستند كردند.

رییس‌جمهور همچنین گفت: دشمن از تهدیدات بیش از آنكه قصد حمله داشته باشد، در پی جنگ روانی است و بعضی نیز در داخل بی‌اطلاع از این موضوع موج جنگ روانی دشمن را رله می‌كنند.

وی با بیان این‌كه ایران كشوری عظیم و بزرگ است، افزود: البته این‌كه دولت و احمدی نژاد اشتباه ندارد، چنین نیست و من هیچ‌وقت چنین ادعایی نكرده‌ام، اما ایران كشوری نیست كه با این تهدیدات آسیبی ببیند.

تحلیل دقیق من این است كه حاكمیت آمریكا به این نتیجه رسیده است كه باید دست و پای آنها (رژیم‌صهیونیستی) را جمع كند؛ چراكه خرج‌شان بیش از منافع‌شان شده است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: رژیم صهیونیستی به دنبال ماجراجویی است كه برای خود فرصتی ایجاد كند و خیال می‌كند كه با تهدید ایران، این فرصت برای آن ایجاد خواهد شد، اما اشتباه می‌كنند، دوره آنها به پایان رسیده و اگر سرشان را پایین بیندازند و بروند، شاید در آینده جهان سهمی داشته باشند، اما هرچه ماجراجویی كنند، آینده خود را بدتر خواهند كرد.

مذاكره مستقیم با آمریكا ممكن است
در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، خبرنگار شبكه العالم سوال خود را اینگونه مطرح كرد كه در پی نوسانات ارز، سخنگوی كاخ سفید بیان كرد كه تحریم‌ها در اقتصاد ایران اثر داشته است، آیا كاهش ارزش پول ملی می‌تواند در برنامه هسته‌ای نوعی بازنگری ایجاد كند و مذاكره‌ای صورت گیرد؟ كه رییس جمهور پاسخ داد: مذاكره كه در حال انجام است، گفت‌وگوی 1+5 كه برسر مذاكرات هسته‌ای است.

خبرنگار مذكور به مذاكره مستقیم با آمریكا اشاره كرد كه رییس جمهور پاسخ داد: مذاكره مستقیم با آمریكا ممكن است؛ اما باید شرایط آن فراهم شود،‌ اما در این شرایط من فكر نمی‌كنم.

احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: در بین‌الملل اصل بر رابطه گفت‌وگو و تفاهم است و این گفت‌وگو و تفاهم باید در شرایط عادلانه انجام شود. اگر كسانی خیال می‌كنند، با فشار ملت ایران را پای گفت‌وگو می‌آورند، حتما اشتباه می‌كنند، حتما اشتباه می‌كنند و اگر هم چنین انتظاری دارند، باید رفتار خود را اصلاح كنند.

خبرنگار مذكور به عقب‌نشینی ایران پیرامون موضوع هسته‌ای اشاره كرد كه رییس جمهور پاسخ داد: منظور از ایران چه كسی است؟ اگر منظور احمدی‌نژاد و ملت ایران است، ما اهل عقب‌نشینی نیستیم.

خبرگزاری وابسته به نهاد نظامی نباید وارد مسائل سیاسی شود
رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر این‌كه آیا برخی دستگاه‌های داخلی در حال ایجاد خلل و التهاب در بازار ارز هستند، گفت: من از این دستگاه‌ها می‌خواهم كه با تصمیمات دولت همراهی كنند و به مسئولان درگیر در این مساله كمك كنند.

وی ادامه داد: یكی از نهادهای اطلاعاتی گزارش داده است كه 22 نفر در این التهابات سرحلقه هستند و تمام آشفتگی‌ها را آنها ایجاد می‌كنند.

مشخص است كه برای مقابله با اینها چه نهادهایی باید وارد عمل شوند. با موبایل با همدیگر تماس می‌گیرند و می‌گویند 200 تومان بنداز بالا، 500 تومان بنداز بالا.

این كارها ربطی به اقتصاد ندارد، بلكه التهاب ایجاد كرده‌اند و مشخص است كه كار غلطی است و اگر مسئولان مربوطه در این زمینه به وظیفه خود عمل كنند، بخشی از این التهابات حل خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دوم خبرنگار ایرنا درباره این‌كه رییس مجلس شورای اسلامی گفته است تحریم‌ها تاثیری در اقتصاد كشور نگذاشته است، نظر شما چیست؟ گفت: لابد تصمیمات ایشان تاثیر دارد.

بعضی افراد در زمان خوشی هستند. من احترام زیادی برای ایشان قائلم، اما ایشان حتما خبر دارند كه چقدر فروش نفت كاهش پیدا كرده است و بانك مركزی چه مشكلاتی در جابجایی ارز دارد.

این مصاحبه را خوانده‌ام و متن آن را در اختیار دارم و متاسفم كه با یك خبرگزاری وابسته به نهاد نظامی این مصاحبه شده است و این خبرگزاری همه خبرهایش علیه دولت است در حالی كه این خبرگزاری وابسته به یك نهاد نظامی و امنیتی نباید وارد این مسائل شود.

رییس‌جمهور به التهاب بازار ارز در چند ماه پیش اشاره كرد و گفت: ما در مراسم عزاداری نشسته بودیم كه پیامكی از این خبرگزاری آمد كه قیمت سكه و ارز این مبلغ شده است، در حالی كه آن روز بازار تعطیل بود.

رییس بانك مركزی می‌گفت من تعجب كردم و سری به بازار فردوسی و سایر نقاطی كه ارز خرید و فروش می‌شود، زدم و دیدم كه همه مغازه‌ها تعطیل‌ هستند. این خبرگزاری در این روزها هم این حرف‌ها را مطرح می‌كند.

احمدی‌نژاد در ادامه افزود: از سیاست‌های دولت انتقاد می‌كنند كه این سیاست‌ها به نفع مردم نیست، در حالی كه تمام سیاست‌های ما به نفع مردم است و دلیلی ندارد كه ما سیاستی علیه مردم داشته باشیم.

می‌گویند این دولت می‌خواهد دولت آینده را نیز در اختیار داشته باشد، یا این‌كه می‌خواهد كارهایی كند كه برای دولت بعدی مشكلات بیشتری ایجاد شود.

وی خاطرنشان كرد: از همان ابتدا كه طرح هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، مخالفت كردند با این‌كه دو ریال به جیب مردم برود، مشكل دارند.

این‌كه بیش از این درصد كمی از مردم از 70 الی 80 درصد یارانه‌ها استفاده می‌كردند و امروز با هدفمندی یارانه‌ها می‌خواهیم از جیب مصرف‌كنندگان بیشتر به آنها كه كمتر مصرف می‌كنند پول بریزیم انتقاد می‌كنند.

این در حالی است كه هیچ پول جدیدی وارد بازار نشده است كه می‌گویند این طرح نقدینگی ایجاد كرده است.

رییس‌جمهور با انتقاد از كسانی كه می‌گویند در این دولت نقدینگی افزایش یافته است، تصریح كرد: آمارها می‌گویند كه در دولت قبل، از ابتدای دولت تا انتها میزان نقدینگی هشت برابر شده است، در حالی كه در دولت ما تاكنون نقدینگی چهار برابر شده است.

حالا باید دید چه كسی بیشتر تزریق كرده است. برخی در بالاترین سطوح قرار دارند و می‌خواهند در مسائل دخالت كنند در حالی كه حتی نمی‌دانند، نقدینگی یك نسبت است و مطلق نیست و نسبت آن تاثیرگذار است.

به عنوان مثال در اقتصاد چین كه چند برابر اقتصاد ماست وقتی سه درصد نقدینگی تولید می‌شود كه معادل 30 درصد نقدینگی ماست، باید انتظار تورم را بكشند.

احمدی‌نژاد گفت: همراه با بیرونی‌ها فریاد می‌زنند كه دولت ناتوان است و همان سخنان را تكرار می‌كنند. آن كسانی كه امروز به افزایش نقدینگی انتقاد می‌كنند، در عین حال تصمیم می‌گیرند كه بانك‌ها معوقات خود را پنج سال دیرتر بدهند و با این كار مبادلات را دچار ركود می‌كنند و همین كارشان به مفهوم افزایش نقدینگی است یعنی آنها وقتی تصمیمی می‌گیرند و تبعات آن به وجود می‌آید آن را به گردن دولت می‌اندازند.

وی تاكید كرد: دولت شبانه‌روز در حال فعالیت است و انتظار ما این است كه با دولت همراهی كنند.

احمدی‌نژاد هیچ‌وقت دروغ نمی‌گوید
رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود، در برابر پرسش خبرنگار شبكه جهانی سحر، درباره حذف گروهك منافقین از لیست تروریست‌ها توسط آمریكا پاسخ داد: دامنه حلقه‌های طراحی‌ آنها وسیع‌تر از این حرفهاست كه راجع به دلار و ارز و این موارد گفته می‌شود و دنبال كارهای دیگری هم هستند و به همین خاطر این گروه را از لیست ترویست‌ها خارج كردند.

احمدی‌نژاد با تاكید بر اینكه "احمدی‌نژاد هیچ وقت دروغ نمی‌گوید"، گفت: راستش را بخواهید اینكه آمریكا منافقین را از لیست تروریستها خارج كرده است، باعث خوشحالی ماست چون اگر بنا بود تبلیغات و خرج كنیم و به دنیا بگوییم دولت آمریكا حامی اصلی تروریسم است و با استاندارد دوگانه برخورد می‌كند باید 500 ـ 600 میلیارد دلار خرج می‌كردیم اما حالا خودشان مفت و مجانی این كار را كردند.

حذف منافقین از لیست تروریستها محكوم است
وی با تاكید بر اینكه حذف گروهك منافقین از لیست تروریست‌ها را توسط آمریكا رسما محكوم می‌كنیم و اطلاعیه خواهیم داد، تصریح كرد: اینكه تصور كنیم با ابزار گروهی كه منفور ملت ایران است و محبوب‌ترین رئیس‌جمهور و نخست وزیر تاریخ این كشور را در همین ساختمان به آتش كشیده به هدف می‌رسیم اشتباه است.

باید بدانند كه از این تنور آبی گرم نمی‌شود یعنی چیزی گیرشان نمی‌آید جز ضرر. شاید آنها هم مثل برخی از دوستان ما قدرت تحلیل‌شان را از دست داده‌اند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار آریا در رابطه با طرح پیشنهاد مذاكره با آمریكا توسط احمدی‌نژاد در سازمان ملل و واكنش‌های مصرف در برابر آن گفت: هر اتفاقی می‌افتد در فضای رسانه‌ای می‌افتد و یك جمله‌ای صادر می‌شود تا به آن ور دنیا برسد صدجور این جمله بالا و پایین می‌شود.

رئیس‌جمهور با تاكید بر این كه هیچ وقت پیشنهاد مذاكره نداده‌ام تصریح كرد:‌ سوال خبرنگار این بود آیا شما با آمریكا گفت‌و‌گو می‌كنید؟ من چه باید پاسخ می‌دادم؟ آیا كسی می‌تواند در عرصه بین‌المللی بگوید من اهل گفت‌و‌گو نیستم؟ كدام آدم عاقلی چنین جوابی می‌دهد؟ عرصه بین‌الملل یعنی گفت‌و‌گو.

اصل بر گفت‌و‌گو و رابطه است، مگر این كه استثنایی اتفاق بیافتد مثل رژیم صهیونیستی كه ما آن را به رسمیت نمی‌شناسیم و با آن رابطه نداریم.

وی با اشاره به اینكه پرسش آنها در مورد افغانستان بود، تصریح كرد:‌ من پاسخ دادم ما گفت‌و‌گو می‌كنیم چون نمی‌توانیم بگوییم كه گفت‌و‌گو نمی‌كنیم، اما در شرایط عادلانه و احترام‌آمیز.

یعنی حقوق ملت ایران را بپذیرند و به ملت ایران احترام بگذارند و از موضعی كه دارند پایین بیایند و حرف بزنند. در این صورت فكر نمی‌كنم كسی در ایران مخالف باشد. یعنی ملت ایران نمی‌تواند مخالف گفت‌و‌گو باشد، اما شرایط گفت‌و‌گو مهم است.

احمدی‌نژاد افزود: همیشه گفته‌ام اگر رفتارشان را اصلاح كنند و حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسند و شرایط گفت‌و‌گو را رعایت كنند اصل بر گفت‌و‌گوست. چون تاریخ روابط ما معلوم است، و این روشن می‌كند كه چه كسی باید رفتارش را اصلاح كند پس باید در شرایط برابر بدون توسعه‌طلبی و زورگویی جلو آیند.

اینكه می‌گویند باید داوطلبانه بیایی و با ما گفت‌و‌گو كنیم حرف زشتی است كه به هر ملتی بگویند بخصوص به ملت ایران، چون ملت ایران هزاران سال بوده است در حالی كه اینها نبوده‌اند و تازه پیدا شده‌اند.

احمدی‌نژاد تاكید كرد: نه قطع گفت‌و‌گو اصالت دارد و نه درگیری، بلكه در مناسبات جهانی، اصل بر گفت‌و‌گو و تفاهم و همكاری است، مگر استثنایی وجود داشته باشد كه به رفتارها برمی‌گردد.

كار وزیر ارشاد درباره «شرق» اشتباه بود
در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور، خبرنگار روزنامه اعتماد گفت "شما اقدامات قوه قضاییه را مستقل عنوان كرده‌اید و در مردادماه در روز خبرنگار نیز صحبت‌هایی درباره آزادی مطبوعات داشتید، اما در زمانی كه شما در نیویورك به سر می‌بردید سه تن از وزرای شما بویژه وزیر ارشاد، به شدت علیه روزنامه شرق موضع گرفتند؛ سوال من از شما این است كه آیا وزرا هم مثل قوه قضائیه مستقل هستند یا از موضع آنها حمایت می‌كنید؟"

احمدی‌نژاد پاسخ داد: مشی دولت در هفت سال گذشته، مشی روشنی است. دولت حداكثر تحمل ممكن را داشته است و آزادی نزدیك به مطلق برقرار بوده است. نظرات من نیز معلوم است.

وی ادامه داد: به نظرم كار وزیر ارشاد قطعا اشتباه بوده است با این توضیح كه ارزش‌های دفاع مقدس برای همه ملت ایران مقدس است چراكه متعلق به ملت است.

اتهامی وارد شده ولی هنوز اثبات نشده است، در حالی كه باید در دادگاه صالح و در حضور هیات منصفه این اتهام بررسی شود. كسی نمی‌تواند نظر شخصی خود را اعمال كند.

در هیات نظارت، سه قوه البته بیش از سه قوه (با خنده) حضور دارند كه باید این مساله را پیگیری كنند.

احمدی‌نژاد خطاب به خبرنگار اعتماد گفت: البته یادتان باشد كه این تصمیمات در غیاب من گرفته شده است.

بهتر بود درباره «جوانفكر» حوصله می‌كردند
در ادامه این نشست، خبرنگار روزنامه ایران پرسش خود را از رییس‌جمهور اینطور پرسید كه "آقای احمدی‌نژاد مشاور مطبوعاتی شما بازداشت شد در حالی كه شما حضور نداشتید و اتهامی علیه او مطرح شد كه ما نمی‌توانیم از آن بگذریم، یعنی اتهام توهین به مقتدا و مولایمان امام خامنه‌ای. 

شما خود می‌دانید كه در این مدت به ما چه گذشته است. از مجله خاتون بگیرید كه از نظرات علما و هفت هزار نجابت زن ایرانی و نظر مقام معظم رهبری نوشته بودید، اما ما را محارب نامیده بودند. 

به روزنامه ایران حمله شد، دوستان ما را كتك زدند، گاز اشك‌آور زدند و امروز مشاور مطبوعاتی شما را كه ولایت‌مداری ایشان بر همه ثابت شده است، به توهین به ولایت متهم می‌شود. 

پرسش من از شما این است كه با چه هدفی به شما و دولت شما انگ توهین به ولایت می‌زنند؟"

احمدی‌نژاد با خنده پاسخ داد: چرا از من پرسیدی؟ از آنهایی كه این كار را كرده‌اند بپرس؛ البته اگر پیدایشان كردیم. حتما ضرورت مهمی است كه در زمان 10 دقیقه سخنرانی من در مجمع سازمان ملل دستگیرشان كرده‌اند.

البته این اقدام كار خوبی نبود، خودشان هم متوجه شدند. این مسائل خبر اول شد در حالی كه ما جنایات صهیونیست‌ها را در سازمان ملل بیان می‌كردیم، باید به خبرنگاران پاسخ می‌دادیم كه در ایران چه خبر است. شاید بهتر بود كه حوصله می‌كردند.

رییس‌جمهور افزود: اتهامی كه گفتید به آقای جوانفكر نسبت داده‌اند، به ایشان نمی‌چسبد. روش درستی نیست.

اگر بنا باشد این مساله را باب كنند، خیلی بد می‌شود. توهین به رهبری را كسی نمی‌پذیرد. ملت ایران به خاطر ادب تاریخی و ایمانش مرزهایی دارد. اگر اینطور باشد، همه را آن وقت می‌توانند از دم ردیف كنند.

وی در پایان پاسخ خود به این پرسش گفت: من با كسانی كه باید در این باره صحبت كنند، صحبت خواهم كرد.

به شرایط عادی باز می‌گردیم
در ادامه نشست خبری رییس جمهور ،خبرنگار شبكه خبر از احمدی‌نژاد پرسید با توجه به گفته‌های شما مبنی بر این‌كه دولت هر كاری می‌كند برای ملت و به نفع مردم است و با توجه به افزایش قیمت كالاهای اساسی و فشار زیادی كه به مردم به ویژه اقشار كم‌درآمد وارد می‌شود، مشخصا برنامه دولت برای كنترل قیمت‌ها چیست كه رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال با تاكید بر این‌كه دولت با همه توان و ابعادش درگیر این مساله شده است و این موضوع را پیگیری می‌كند، گفت: بالاخره یك جنگ روانی در ابعاد اقتصادی و روانی ایجاد شده كه دیگران از جمله صداوسیما باید كمك و پشتیبانی كنند.

وی افزود: ‌این‌كه فقط انگشت اتهام را به سمت دولت یا شخص دیگری ببرند مشكل را حل نمی‌كند. ما از حوادث سنگین‌تر از این هم عبور كرده‌ایم.

بنابراین دعوت و خواهش می‌كنم كه همه در مسیر كمك به این موضع قدم بردارند؛ اگرچه كارشناسان نیز در حال بحث و بررسی‌های لازم هستند و من به عنوان رییس دولت از تصمیمات آنها به طور كامل پشتیبانی می‌كنم.

احمدی‌نژاد گفت: مردم یك مدت مراجعه نكنند. مثلا خریدن ست لوازم آشپزخانه فلان كشور خیلی فوریت دارد، البته من تردید ندارم ما به شرایط عادی برمی‌گردیم و خیلی‌ها ضرر می‌كنند. حال اگر یك مقدار تصمیمات تبیین شود، برای كسانی كه می‌خواهند واردات صحیح كالا داشته باشند، موثر است.

رییس‌جمهور خاطرنشان كرد: دولت، بانك مركزی، وزارت اقتصاد، بازرگانی و معاون اول همه در تلاش هستند كه مشكلات را حل كنند، منتهی فراز و نشیب‌هایی وجود دارد كه ما از آن عبور می‌كنیم.

در ادامه خبرنگار شبكه تلویزیونی المنار لبنان پرسید نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی كه در مجمع عمومی سازمان ملل داشت، خطوط قرمز رژیم صهیونیستی را ترسیم كرد، حال شما بگویید كه خطوط قرمز جمهوری اسلامی در مقابل خطوط قرمز آنها چیست كه رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال با طرح این پرسش كه چرا صهیونیست‌ها عصبانی هستند؟ تصریح كرد: این نقاشی ابتدایی كه نشان داده شد، بیشتر یك توهین بود. اینها خود را بالا می‌دانند و بقیه ملت‌ها را پایین می‌دانند.

وی گفت: آنها طراحی كرده بودند كه ما را در سفر نیویورك وارد دام و طرح خود كنند، ‌طرح‌شان هم افزایش تنش‌ها در منطقه است. نقشه كشیده بودند كه در میزگردها و جلسات و تبلیغات‌شان فضا را شعله‌ور كنند و اخبار را طوری منعكس كنند كه ما قصد موشك‌اندازی و اینطور مباحث را داریم.

احمدی‌نژاد گفت: آنها می‌خواهند به ما فشار بیاورند و مسئول فشارها را خود ما بدانند. آنها می‌خواهند ماجراجویی كنند و مسئولیت ماجراجویی را گردن ما بیندازند؛ چرا كه آنها اصالت ندارند و دنبال درگیری هستند، ولی ما رفتیم و گفتیم ملت ایران این است و اصلا خیلی از رسانه‌های آمریكایی مانده بودند، چه موضعی بگیرند.

رییس‌جمهور اظهار كرد: آنها فضا را طوری ساماندهی كردند كه اگر ما بی‌احترامی می‌كردیم، در واقع نیاز آنها را تامین كرده بودیم. چرا جنگ؟ هر كس حرف از جنگ می‌زند عقب‌افتاده و محكوم است. آنها هم‌اكنون عصبانی‌اند و حرف از خط قرمز، سرخ و مشكی می‌زنند. سطح آن آقا هم همان است. نقاشی‌اش هم خوب نیست، باید تمرین كند نقاشی‌اش بهتر شود.

نگویید كه جنگ قطعی است
احمدی‌نژاد در ادامه این كنفرانس خبری گفت: گروه‌های مختلف با ما در آمریكا دیدار می‌كردند و نگران از جنگ بودند، البته این را هم بگویم وقتی در آمریكا می‌گویند كه جو جنگی است به مفهوم این نیست كه مردم به سمت جنگ می‌روند، بلكه یك كار روانی می‌شود و طوری وانمود می‌كنند كه مردم جنگ را حتمی بدانند، ما هم در دیدارهایی كه با مردم در آنجا داشتیم این مساله را مطرح كردیم كه چرا باید جنگ مطرح شود. ما مشكلی نداریم و مشكل در این زمینه با آمریكاست.

وی افزود: آمریكا از خشن‌ترین دیكتاتور در كشور ما حمایت می‌كرد، در حالی كه شاه در خرداد 42 و در شهریور 57 مردم را سركوب كرد، ما حتی یك انتخابات نداشتیم و شش میلیون بشكه نفت در روز می‌فروختیم، اما 90 درصد مردم فقیر بودند، حالا ملت قیام كرد و آزادی را به دست آورد و آمریكا در طول این سال‌ها پس از انقلاب همواره در برابر ملت ما ایستاده است.

رییس‌جمهور خاطرنشان كرد: البته نمی‌خواهم بگویم كه در سال‌های پس از انقلاب مشكلی نداشتیم، مشكلاتی بوده است و ما نیاز به اصلاحات داریم، اما نه آن اصلاحاتی كه دیگران در كشورهای دیگر دنبال می‌كنند.

احمدی‌نژاد تصریح كرد: سوالی كه من در آنجا پرسیدم این بود كه ما بالاخره نفهمیدیم در آمریكا چه كسی حاكم است، آیا اسرائیل در آنجا حاكم است یا خود آمریكایی‌ها؟ اسرائیل به دولت آمریكا دستور می‌دهد یا این‌كه آمریكاست كه به اسرائیل دستور می‌دهد.

این سخنان ما آنها را عصبانی كرد؛ چرا كه نقشه‌های آنها افشا شده بود و به همین دلیل تهدیدهای خود را بیشتر كردند.

وی افزود: من از برخی افراد در داخل می‌خواهم حرف‌هایی نزنند كه خواسته‌های دشمن را محقق كند، نگویید كه جنگ قطعی است. ما البته آماده‌ایم و مهم این است كه آماده‌ایم و نگرانی نداریم. 

بالاخره در حال پیشرفت هستیم و من فكر می‌كنم كسانی در آمریكا و اسرائیل هستند كه گوش كسانی كه دم از جنگ می‌زنند را بپیچانند و اگر چنین افرادی نباشند، مشكلی هم نیست ما كار خود را می‌كنیم و نگران هم نیستیم.

رییس‌جمهور قبل از پاسخ دادن به سوال خبرنگار مهر كه پرسید رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ چه بوده است و عملكرد شما دراین زمینه چگونه می‌باشد؟ گفت: پیش از آنكه پاسخ شما را بگویم یادداشتی به من دادند كه بر اساس آن مهر پیامكی منتشر كرده كه می‌گوید "هجمه‌ی احمدی‌نژاد به نهادهای امنیتی".

آیا من چنین چیزی گفتم؟ من می‌گویم خبرگزاری‌ای كه وابسته به نهادهای امنیتی است، باید دقیق‌تر عمل كند، نهادهایی كه از دولت پول می‌گیرند، نباید علیه دولت سیاسی‌كاری كنند.

وی در ادامه گفت: در زمینه فرهنگی هم باید بگویم كه ما هم نگران مسائل فرهنگی هستیم. انقلاب ما یك انقلاب فرهنگی بود و آنچه كه مقام معظم رهبری به ما رهنمود دادند، همان است كه در كارگروه‌های فرهنگی تصویب و آن را دنبال كرده‌ایم.

من فكر می‌كنم در بحث‌های فرهنگی مهم‌ترین مساله رویكردهای ماست. آیا ملت ما ملتی بی‌فرهنگ است؟ چنین نیست، تاریخ می‌گوید كه ملت ما بافرهنگ‌ترین است و مردم ما خودشان توانسته‌اند عناصر ممتاز و درخشان فرهنگ خود را حفظ كنند.

 ملت ما اسلام، توحید، انسانیت، پاكی و سنت‌های متعالی را پذیرفته و پای آن ایستاده است.

رییس‌جمهور گفت: برخی وقتی سخن از فرهنگ می‌گویند گویا متهم اصلی در این زمینه مردمند، در حالی مردم ما مدعی هستند. اگر كوتاهی هست باید از مراكز فرهنگی مانند وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، صداوسیما، حوزه‌ها و دانشگاه‌ها پرسید.

دولت به دنبال آن است كه در زمینه‌ فرهنگی رویكرد صحیح را مطرح كند و در حوزه‌های كتاب، نظام جامع علمی، بازی‌های رایانه‌ای و بنیاد سعدی و نهادهای دیگر این مساله دنبال شده است، كمك‌های این دولت در حمایت از نهادهای فرهنگی در طول تاریخ بی‌سابقه است.

احمدی‌نژاد یادآور شد: حوزه فرهنگ حوزه‌ای است كه نباید در آن تحلیلی صورت گیرد و ما نباید به مساله كوچك در این حوزه بیش از حد بپردازیم. گاهی برخی نهادها اگر كاری نكنند و اقدامی نكنند بهتر است؛ چرا كه آنها نمی‌دانند با چه ملتی مواجه هستند، اگر رها كنند ملت خود بهتر عمل می‌كند. در طول تاریخ كسی نتوانسته به ملت ما چیزی را تحمیل كند و بزرگ‌ترین كار فرهنگی، باور كردن عظمت ملت ماست.

وی گفت: مشی مقام معظم رهبری و حضرت امام این است كه همواره همان مشی است كه دولت نیز دنبال می‌كند البته این را بگویم كه دولت عامل مستقیم در حوزه فرهنگ نیست، من هم می‌گویم كه همه در حوزه فرهنگ نگاه‌شان باید بر اساس اعتماد به جوانان باشد؛ چرا كه این جوانان بودند كه كشور را نجات دادند، الان هم به نظر من جوانان ما بهترین و پاك‌ترین هستند، زنان ما بهترین‌ها هستند. شاید عده قلیل قلیل اقل هستند كه سازمان یافته عمل می‌كنند كه حساب‌شان جداست.

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال كه مقام معظم رهبری چه انتقاداتی داشتند و در برابر انتقادات مقام معظم رهبری و دیگران چه كاری انجام دادید؟ گفت: البته انتقادات برخی افراد شخصی است انتقادات رهبری همان انتقاداتی است كه ما هم داریم به صداوسیما و سازمان تبلیغات و سایر نهادهایی كه در حوزه فرهنگ فعال هستند.

ما 150 میلیارد تومان به سازمان تبلیغات داده‌ایم، سوال این است كه این پول چگونه خرج شده است؟ بودجه‌های فرهنگی كه به نهادها داده‌ایم و 10 برابر شده چه شده است؟ بحث ما تقابل و درگیری نیست، بلكه انتقاداتی از سر دلسوزی و برای تعالی است.

وی تصریح كرد: انتقادات من و مقام معظم رهبری برای تعالی است و نه تكفیر، دلسوزانه و از سر محبت است. اشكالات را باید بگوییم و معنای آن حمله به افراد نیست.

وی افزود: از سوی دیگر نباید مباحث فرهنگی را به چماق سیاسی تبدیل كنیم. برخی اینطور هستند و تا تریبونی به دست می‌آورند، دیگران را تكفیر می‌كنند.

كسی نباید دیگری را به ضدیت با انقلاب و فرهنگ متهم كند و این یكی از كارهای بدی است كه انجام می‌شود.

احمدی‌نژاد در ادامه یادآور شد: از اول كه جناح‌بندی‌ها در كشور مطرح شد، من نگران بودم كه مبادا ارزش‌های الهی جای خود را به مطالبات باندی و حزبی بدهد و افراد متهم به ضدیت با انقلاب شوند، این روش خیلی غلط است و برخی رسانه‌ها نیز این كار را می‌كنند.

ما ملت بزرگی هستیم كه در آن افكار گوناگونی وجود دارد، اما همگان عاشق ایران، اسلام، موحد و دلسوز هستند.
 
ادامه

آخرین مطالب

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic